Instalacja fotowoltaiczna – ekologiczne źródło energii
Z roku na rok w Polsce przybywa instalacji fotowoltaicznych. Rosnąca świadomość ekologiczna Polaków oraz przystępne ceny przekładają się na duży wzrost zainteresowania takim rozwiązaniem.
Jakie korzyści niesie za sobą ten system i dlaczego warto w niego zainwestować? Podpowiadamy.
Fotowoltaika – ekologiczne rozwiązanie
Fotowoltaika to przede wszystkim korzyść dla środowiska. Instalacja fotowoltaiczna działa wyłącznie w oparciu o odnawialne źródło energii, czyli promieniowanie słoneczne. Zasada działania jest następująca.
Ogniwa fotowoltaiczne zmieniają energię słoneczną w energię elektryczną.
W wyniku tego procesu powstaje prąd stały, który za pomocą inwertera zostaje przekształcony w prąd zmienny, zgodny z parametrami sieci publicznej.
Pozwala to na pokrycie znacznej części zapotrzebowania domu na energię elektryczną. Fotowoltaika to również system zero emisyjny. Oznacza to, że wskutek działania instalacji nie wytwarzają się szkodliwe związki lub gazy cieplarniane.
Inwestycja na lata
Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie dobre dla środowiska, ale także dla domowników. Wykorzystanie energii słonecznej ogranicza zużycie prądu dostarczanego przez dostawcę usług energetycznych. Ma to znaczący wpływ na obniżenie rachunków. Także koszty instalacji znacząco zmalały w przeciągu ostatnich lat, a producenci coraz częściej oferują rozłożenie kosztów na dogodne raty.
Warto podkreślić, że jest to inwestycja o długoterminowym charakterze, okres żywotności paneli to minimum 25 lat z liniowym spadkiem sprawności nie większym niż 20%. Instalacja objęta jest gwarancją, która wynosi zazwyczaj 10 lub 12 lat, jednak w większości przypadków inwestycja zwraca się przed jej upłynięciem.
Przewidywany czas zwrotu kosztów można obliczyć, korzystając ze szczegółowego kalkulatora.
Na każdy dach
Spośród wielu rozwiązań dostępnych na rynku, fotowoltaika cechuje się również dosyć łatwym montażem. Instalacja paneli nie wymaga zmiany pokrycia dachowego, ponieważ uchwyty dostępne są w wielu wariantach. Także sam koszt znacząco zmalał w przeciągu ostatnich lat.
Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej IRENA w latach 2009-2013 mógł być to nawet spadek cen rzędu 80%.