Tajemnice Recyklingu
Od 2017 roku Europejska Platforma Recyclingu (ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.) realizuje projekt ERP.TV. Na samym początku reporterami Młodej Telewizji Edukacyjnej były dzieci (m.in ze Szkoły Podstawowej nr 279 w Warszawie). Uczniowie nawiązując do formuły znanej z kultowych programów telewizyjnych takich jak „5-10-15”, czy „Teleranek” występowali w roli dziennikarzy. Rozmawiali z ekspertami i gwiazdami, a także odwiedzali ciekawe miejsca takie jak Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Środowiska, Komenda Główna Policji, Centrum Nauki Kopernik, czy Lotnisko Chopina.
Dzieci uczestniczące w projekcie i widzowie kanału ERP.TV mieli okazję dowiedzieć się, jak ze starych komputerów uzyskać złoto, co zrobić ze zużytymi bateriami, opakowaniami oraz zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, czym są samochody na baterie, co zrobić z popsutymi lampkami choinkowymi.
Jak się okazało, materiały wideo znalazły wielu wielbicieli wśród nauczycieli przyrody, którzy dzięki nim poprowadzili interaktywne „eko lekcje” w szkołach w całej Polsce. Zainspirowało nas to, aby pójść o krok dalej i stworzyć wideoblog „Tajemnice Recyklingu”, który ujawni ciekawostki świata recyklingu i w sposób ekspercki przedstawi problematykę, którą zajmujemy się na co dzień. – mówi dr Mikołaj E. Józefowicz, dyrektor generalny ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
Narratorem cyklu „Tajemnice Recyklingu” został znany dziennikarz, dawniej związany z audycją „Lato z Radiem”, dzisiaj z Radiem Pogoda, prowadzący wiele programów telewizyjnych i uczestnik jesiennej edycji „Ameryka Express” – Zygmunt Chajzer. To idealny przykład doświadczonego dziennikarza, ciekawego świata, a jednocześnie świadomego rodzica, który od najmłodszych lat wpajał swojemu synowi – Filipowi Chajzerowi postępowanie w zgodzie z poszanowaniem środowiska naturalnego. Nic więc dziwnego, że dzisiaj ojciec i syn, bardzo chętnie angażują się w akcje proekologiczne.
Czy wiesz, że:
- Polacy zużywają najwięcej w Europie torebek foliowych, blisko 500 rocznie na jednego mieszkańca;
- Czas rozpadu torebek foliowych liczy się w dziesiątkach lat, a jak wynika z badań potrzebujemy ich na 12 do 20 minut;
- Przeciętna rodzina w Polsce wyrzuca rocznie 1000 plastikowych butelek;
- Raport GIOŚ stwierdza, że w 2016 r. na polski rynek wprowadzono łącznie ponad 583,1 tys. ton sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W tym samym czasie łącznie zebrano ponad 232,6 tys. ton zużytego sprzętu oraz przetworzono 223 tys. ton.
Odzyskowi, w tym recyklingowi oraz unieszkodliwianiu, poddano 190,4 tys. ton odpadów powstałych ze zużytego sprzętu poddanych w 2016 r. Najwięcej recyklingowi poddano wielkogabarytowych urządzeń gospodarstw domowych (97,19 ton, czyli 51,04 proc.). Masa zużytego sprzętu przekazanego do ponownego użycia wyniosła ponad 864 tys. kg. - Raport bateryjny GIOŚ stwierdza, że w 2017 r. w Polsce zebrano 8 411 931,21 kg zużytych baterii i akumulatorów przenośnych, osiagąjąc poziom zbierania 65,74 %. Poziom recyklingu zużytych baterii i akumulatorów wyniósł aż 90,97%.
Dziękuję i pozdrawiamy
biuro@beemusic.com.pl
tel. +48 501 734 330
https://www.facebook.com/erp.tv/
https://erp-recycling.org/pl-pl/