Marchew – charakterystyka, uprawa, nawożenie
Marchew to warzywo znane i cenione już od starożytności. Lubimy ją za piękny pomarańczowy kolor i słodkawy smak. Jest nie tylko smaczna, ale i wartościowa pod względem odżywczym, a jej uprawa jest stosunkowo prosta. Zobaczmy jak uprawiać i nawozić marchewkę.
Marchew – charakterystyka gatunku
Marchew to roślina z rodziny selerowatych, której znaną cechą charakterystyczną jest pomarańczowy kolor korzenia. Możemy wyróżnić ok. 25 gatunków marchwi, przy czym, o czym nie wszyscy wiedzą, nie wszystkie marchewki są pomarańczowe. Możemy znaleźć również marchewki białe, żółte, a nawet ciemnofioletowe.
Marchew jest dla człowieka cennym źródłem wielu witamin. Znajdziemy w niej beta karoten czyli prowitaminę A, dzięki której jedzenie marchwi pozytywnie wpływa na nasz wzrok. Są w niej również witaminy z grupy B (B1, B2, B6, PP) oraz witaminy C, E i K. Jest to również źródło wapnia, potasu, żelaza, miedzi i fosforu oraz makro i mikroelementów, a także flawonoidów.
Uprawa marchwi
Marchew to roślina dwuletnia, która jest uprawiana jako roślina jednoroczna, bo to w pierwszym roku jej wegetacji rozwija się korzeń, dla którego jest uprawiana. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, gdyż dostęp do promieni słonecznych zwiększa zawartość beta karotenu i cukru w korzeniach.
Marchew dobrze rośnie na glebach zasobnych w próchnicę, o odczynie kwaśnym. Nie lubi gleb zasadowych i wapniowych, a dobrze udaje się na glebach piaszczysto-gliniastych i dobrze przepuszczalnym podłożu.
Marchewkę wysiewa się bezpośrednio do gruntu, a czas wysiewu zależy od tego, z jaką odmianą marchwi mamy do czynienia. Gdy rośliny zaczną wschodzić i okaże się, że są położone zbyt blisko siebie, to należy wykonać przerywanie, by pozostawione rośliny miały miejsce do wzrostu.
Nawożenie marchwi
Marchew jest rośliną o średnich wymaganiach pokarmowych. Najwięcej potrzebuje potasu, średnio – azotu, a najmniej fosforu. Uzupełnienie gleby w azot należy wykonać jeszcze przed siewem marchwi, choć w niektórych sytuacjach konieczne może się okazać również nawożenie pogłówne. O zawartość fosforu i potasu powinniśmy zadbać jesienią, w roku poprzedzającym siew.
Marchew jest bardzo wrażliwa na niedobory mikroelementów, zwłaszcza miedzi, boru i cynku. Aby je uzupełnić warto sięgnąć po nawozy wieloskładnikowe, które mają odpowiednie proporcje mikroelementów. Można stosować nawozy zawierające siarkę, bo marchew jest siarkolubna, natomiast powinniśmy unikać nawozów zawierających chlor.