Śmieci bio – jak być jeszcze bardziej ekologicznym przy segregacji śmieci?
Od przyszłego roku Islandia wprowadza całkowity zakaz używania plastików jednorazowego użytku. Z pewnością ten trend zostanie również dostrzeżony przez inne kraje, które coraz konsekwentniej prowadzą politykę, która ma chronić środowisko naturalne albo przynajmniej zabezpieczać przed dalszą dewastacją. Jednym z takich elementów stają się również worki biodegradowalne dedykowane do śmieci organicznych. Taki sposób ich magazynowania pozwala znacząco dbać o środowisko naturalne na poziomie gospodarstwa domowego. Jeśli skumulujemy szereg małych inicjatyw proekologicznych, efekt może być zaskakujący.
- W trosce o ekologię
- Inwestycja w biodegradowalne
- Które odpady są organiczne?
W trosce o ekologię
Teoretycznie nawet prawo oraz narzucone ceny za wywóz śmieci w jakiś sposób zmuszają nas do segregacji śmieci. Poza tym że oddzielamy plastik od szkła, papieru czy też odpady organiczne, warto także zwrócić uwagę, w co pakujemy śmieci. Wszak spakowanie na przykład szkła od plastikowego worka zaprzecza całej idei segregacji i sprawia, że cały proces jest zdecydowanie droższy. Jeszcze trudniejszym zadaniem jest oddzielanie bioresztek od worków, które nie ulegają rozkładowi.
Inwestycja w biodegradowalne
Same worki biodegradowalne są produkowane w taki sposób, by być użyteczne i praktyczne nie tylko dla nas, ale również dla kompostowni oraz w dalszej perspektywie środowiska naturalnego. Ich najważniejszą zaletą jest wytrzymałość i odporność na rozciąganie i dzięki temu nie różnią się praktycznie od zwykłych opakowań plastikowych. Poza tym worki kompostowalne zaczynają się rozkładać dopiero w momencie, gdy umieścimy w nich reszki. Jeśli będziemy zbyt długo zwlekać z wyrzuceniem takiego worka z kosza, może się okazać, że cały proces będzie zachodził już w domu, a nie do końca o to chodzi. Worki biodegradowalne na odpady są zdecydowanie lepsze dla środowiska. Pozwalają również zadbać o naturalne procesy rozkładu resztek i w wielu wypadkach staje się to pewnym pretekstem, by stworzyć własny kompostownik w ogrodzie. Tu tworzy się w naturalnym procesie rozkładu pożywienie dla roślin.
Które odpady są organiczne?
Na co dzień produkujemy szereg śmieci, które mogą ulec szybkiemu rozkładowi, a tym samym nie zanieczyszczają środowiska naturalnego, o ile są odpowiednio przechowywane. W ten sposób powstaje domowy kompostownik bazujący na odpadach bio. By cały proces mógł zaistnieć, niezbędne są worki biodegradowalne na śmieci. Choć powstają z tworzyw sztucznych, to ulegają całkowitemu rozpadowi i dzięki temu umożliwią ponowne wykorzystanie odpadów, a tym samym ograniczają zaśmiecanie planety. Sama biodegradowalność to proces rozkładu związków organicznych na proste związki nieorganiczne. Te same mechanizmy wykorzystuje również kompostownik. W całym procesie udział biorą mikroorganizmy takie jak grzyby, bakterie, glony, dla których odpady organiczne stają się pożywieniem. Najlepiej poprzez kompostowanie pozbywać się śmieci biodegradowalnych z gospodarstw domowych. Poza tym że minimalizujemy ilość odpadów, wpływamy pozytywnie na środowisko naturalne, to również produkujemy wysokowartościowy nawóz naturalny pod uprawy rolne, ogrodowe czy do miejskich terenów zielonych. Poza domowymi kompostownikami ten sam proces jest wykorzystywany niemalże na masową skalę i dlatego właśnie tak istotne jest stosowanie na co dzień worków biodegradowalnych, a także wrzucanie ich do odpowiednich kontenerów. Przede wszystkim śmieci organiczne z gospodarstw domowych to skoszona trawa, słoma, liście, pędy, gałęzie, wióry drewniane, surowe kawałki drewna, popiół drzewny oraz odpady kuchenne ulegające biodegradacji takie jak fusy z kawy i herbaty, obierki warzyw i owoców, skorupki jajek.