Fotowoltaika w walce ze smogiem
Problem smogu w Polsce
Zanieczyszczone powietrze i wszechobecny smog – taki widok nie dziwi już mieszkańców większości polskich miast. Raport ONZ wskazuje, że wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce znajduje się: Kraków, Opoczno, Wodzisław Śląski, Nowa Ruda, Rybnik czy Kościerzyna. Sytuacja prezentuje się najgorzej w południowej części naszego kraju, a z roku na rok wydaje się pogarszać.
Największy problem stanowi przede wszystkim emisja pyłów PM10 (cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów), które są szczególnie szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Tak małe drobiny zanieczyszczeń z łatwością dostają się do płuc przez co mogą z czasem doprowadzić do licznych chorób układu oddechowego. Aby podjąć walkę ze smogiem, należy uzmysłowić sobie, co go powoduje.
Smog to zjawisko atmosferyczne, które polega na występowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka, ale nie tylko. Warunki sprzyjające jego powstawaniu to także zamglenie i bezwietrzna pogoda. O ile na pogodę nie mamy wpływu, o tyle, możemy kontrolować nasze postępowanie. W głównej mierze przyczynę złej jakości powietrza w Polsce stanowi emisja pyłów z domowych pieców i lokalnych kotłowni węglowych, a także wzmożony ruch drogowy.
Spalanie paliwa niskiej jakości, a bardzo często także śmieci, doprowadza do tzw. niskiej emisji, czyli tworzenia się zanieczyszczeń powietrza na wysokości nie przekraczającej 40 metrów. Zjawisko to jest bardzo uciążliwe, ponieważ szkodliwe gazy gromadzą się wokół miejsca powstawania, które często stanowią obszary o zwartej zabudowie mieszkaniowej. Właśnie dlatego rząd promuje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Zalicza się do nich fotowoltaika, czyli pozyskanie energii ze słońca.
Fotowoltaika – ekologiczny sposób na pozyskanie energii
Elektrownia słoneczna to jedna z najbardziej ekologicznych form wytwarzania prądu. Instalacja fotowoltaiczna nie wpływa bowiem w żaden sposób na środowisko. Panele fotowoltaiczne najczęściej są umiejscowione na dachach budynków, wykorzystują więc niezagospodarowaną przestrzeń, co nie wymaga karczowania lasów ani żadnej ingerencji w ekosystem. Co więcej, produkcja energii ze słońca nie wiąże się z generowaniem hałasu ani tym bardziej z emitowaniem spalin czy innych zanieczyszczeń.
Fotowoltaika nie przyczynia się więc w żaden sposób do powstawania smogu. A im więcej osób decyduje się na taką formę pozyskania energii, tym mniejsze zapotrzebowanie na wykorzystanie elektrowni węglowych czy stosowanie domowych pieców zasilanych węglem.
Prosty rachunek pokazuje więc, że zmniejsza się w ten sposób stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. Nie ulega zatem wątpliwości, że fotowoltaika to skuteczny sposób na walkę ze smogiem. Z pewnością zaletę stanowi jednocześnie fakt, że pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd i uniezależnić się od rosnących cen energii elektrycznej.
Program “Czyste Powietrze” – OZE przeciw smogowi
Polski rząd doskonale zdaje sobie sprawę, że odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaika, pozwalają zmniejszyć niską emisję. Z tego powodu od września 2018 roku skorzystać można z programu wsparcia finansowego o nazwie “Czyste Powietrze”. Czas trwania programu przewidziany jest do końca 2029 roku, a jego łączny budżet sięga aż 103 miliardów złotych.
Program oferuje dofinansowanie dla właścicieli domów jednorodzinnych na wymianę przestarzałych i nieefektywnych źródeł ogrzewania oraz termomodernizację budynków, czyli działań, których celem jest zmniejszenie zużycia energii cieplnej w obiekcie budowlanym. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tysięcy złotych. Ustalony został także minimalny koszt kwalifikowany projektu, który wynosi 7 tysięcy złotych.
Dofinansowanie w ramach programu “Czyste Powietrze” można otrzymać m.in. na:
- instalację fotowoltaiczną,
- kolektory słoneczne,
- wymianę drzwi zewnętrznych, bram garażowych oraz okien,
- modernizację instalacji centralnego ogrzewania,
- wymianę starych źródeł ciepła,
- montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
W stronę ekologii
Inwestycja w odnawialne źródła energii, w tym w energię słoneczną, pozwala w znaczący sposób przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Wydaje się zatem, że to bardzo dobre rozwiązanie, które wiąże się jednocześnie ze wspomnianymi już oszczędnościami. Nie bez powodu zastosowanie paneli fotowoltaicznych stale zyskuje w Polsce na popularności, a dzięki takim program jak “Czyste Powietrze” inwestycja w OZE staje się jeszcze bardziej opłacalna.
Jeśli dodać do tego pojawiający się trend na elektromobilność, można śmiało stwierdzić, że coraz śmielej skłaniamy się ku ekologicznym rozwiązaniom.]
Fotowoltaika nie przyczynia się więc w żaden sposób do powstawania smogu.
https://solarx.pl/co-to-jest-fotowoltaika/