Fotowoltaika dla rolników – czy słyszeliście kiedyś taki slogan?
Jeżeli od jakiegoś czasu zajmujesz się już rolnictwem, prowadzisz własne gospodarstwo czy hodowlę, na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę, jak istotne w naszym życiu jest promieniowanie słoneczne. Dzięki fotowoltaice, staje się ono zdecydowanie ważniejsze.
Rolnictwo, jak każda inna branża niesamowicie szybko się rozwija, a większa automatyzacja go, maszyny i rosnące wymagania, oznaczają nic innego jak większe zużycie prądu, czyli wyższe rachunki za energię. Jeśli orientujecie się w temacie to wiecie, że ceny tej energii w najbliższych latach, prawdopodobnie pójdą w górę jeszcze bardziej.
Fotowoltaika dla rolnika, tak czy nie?
Czy to fakt, że wzrost cen energii elektrycznej w najbliższym okresie wyniesie aż 80%? Ciężko prognozować co do procenta, jednak możemy liczyć się z tym, że w nadchodzących latach będziemy naocznymi świadkami wzrostów cen prądu, co odbije się także na gospodarstwach rolnych.
Prognozy są mniej lub bardziej optymistyczne. Ten optymistyczny wariant mówi, że do 2030 roku, prąd podrożeje, „tylko” o 20%. Są też te bardziej pesymistyczne wersje, wg których cena wzrośnie aż o 80%.
Co to oznacza dla gospodarstw rolnych?
Fotowoltaika to nic innego jak inwestycja, która rok rocznie będzie przynosić większe oszczędności. Dzięki temu, okres zwrotu instalacji będzie się skracał. Jeśli chcecie zabezpieczyć się przed drogimi dostawcami energii elektrycznej, zatroszczcie się o to już teraz i bądźcie sami sobie elektrownią.
Jakie korzyści niesie za sobą fotowoltaika dla gospodarstw rolnych?
Lista zalet, jakie posiada to rozwiązanie jest na prawdę długa. Należy tu wymienić przede wszystkim:
- Niezależność energetyczną, czyli fakt że jesteście swoją własną elektrownią i ceny energii właściwie Was nie interesują.
- Ogromne oszczędności, ponieważ im niższe rachunki za prąd tym więcej zysku możecie zainwestować w rozwój swojego gospodarstwa.
- Ekologia! W momencie kiedy korzystasz z OZE i produkujesz tzw. „zieloną energię” zmniejszasz negatywny wpływ Twojej działalności na środowisko.
- Wykorzystujesz powierzchnie wcześniej nieużywane. Fotowoltaikę możesz montować na dachu domu, gruncie, wiacie garażu.
- Inwestując w panele fotowoltaiczne możesz obniżyć swój podatek rolny. Będzie dotyczyła Cię wówczas ulga inwestycyjna, wynosząca 25%.