Dlaczego ekogroszek jest eko?
Przed współczesnym człowiekiem stanęło nie lada zadanie. Ekolodzy od paru lat biją na alarm, ostrzegając przed zgubnym wpływem gatunku ludzkiego na planetę, objawiającym się w globalnym ociepleniu i malejących zasobach, pochodzących ze środowiska naturalnego.
Przed współczesnym człowiekiem stanęło nie lada zadanie. Ekolodzy od paru lat biją na alarm, ostrzegając przed zgubnym wpływem gatunku ludzkiego na planetę, objawiającym się w globalnym ociepleniu i malejących zasobach, pochodzących ze środowiska naturalnego. Z drugiej strony musimy w jakiś sposób pozyskiwać energię potrzebną do ogrzania budynków, w których mieszkamy i pracujemy. Z uwagi na wszechobecny smog zaczynamy rozumieć, że tylko rozwiązania, które mogą pogodzić troskę o naturę i o własne potrzeby mogą nam przynieść długotrwały komfort i czyste sumienie. Przedrostek “eko” w nazwie ekogroszku jest jak najbardziej zasadny i bynajmniej nie stanowi tylko chwytu marketingowego. Węgiel ekogroszek jest więc idealną odpowiedzią na dręczące nas dylematy.
Jak przebiega produkcja ekogroszku?
Ekogroszek pochodzi jedynie ze starannie wyselekcjonowanych partii węgla. Do jego produkcji nadaje się wyłącznie węgiel odznaczający się wysoką kalorycznością, niską zawartością substancji niepalnych i możliwie małą wilgotnością. Po procesie selekcji następuje rozdrabnianie węgla tak, by średnica powstałych ziaren nie przekraczała 25 mm. Następnie ziarna przesiewa się przez sita, dzięki czemu możliwe jest pozbycie się ziaren mniejszych niż 5 mm. Na koniec groszek węglowy jest dokładnie płukany, co pozwala na jego dodatkowe oczyszczenie z wszelkich domieszek i miału. Uzyskany w ten sposób ekogroszek to produkt charakteryzujący się niską zawartością siarki i popiołu, dzięki czemu w wyniku jego spalania powstaje bardzo mało zanieczyszczeń w porównaniu z węglem tradycyjnym. W okolicy, w której do ogrzewania budynków powszechnie stosuje się ekogroszek powietrze jest zatem bardziej czyste, gdyż nie jest narażone na stałe działanie siarki, odpowiedzialnej m.in. za przykry zapach smogu, a w szerszym ujęciu za kwaśne deszcze.
Sposób pakowania opału ma wpływ na ekologię.
Dobrej jakości ekogroszek jest pakowany w specjalistyczne worki foliowe z systemem mikrowentylacji. Wyłącznie takie opakowanie zapewni bowiem utrzymanie uzyskanych w procesie produkcji parametrów opału. Należy uważać na sprzedawców, którzy proponują zakup ekogroszku workowanego, którego opakowanie stanowią worki jutowe. Opakowanie ma bowiem na celu ochronę opału przed procesem wietrzenia, który negatywnie wpłynąłby na jego kaloryczność, a także zabezpiecza paliwo przed wilgocią. Ekogroszek przechowywany w workach jutowych zachowuje się podobnie, jak ekogroszek przechowywany luzem. Po paru miesiącach, a nawet tygodniach nie można więc oczekiwać od niego tej samej wydajności. Wraz z utratą kaloryczności opał traci swoje ekologiczne właściwości, tak więc zakup źle opakowanego paliwa mija się całkowicie z celem.
Piece z podajnikiem – technologia łącząca wygodę z troską o środowisko.
Nie bez znaczenia jest także sposób spalania ekogroszku. Do spalania tego rodzaju paliwa wykorzystuje się nowoczesne, inteligentne kotły z podajnikiem. Charakteryzuje je niska emisja spalin, a także wysoka sprawność sięgająca 80-90%. Dzięki tym właściwościom możemy zużywać znacznie mniej ekogroszku niż innego rodzaju paliw dla uzyskania tej samej ilości energii. Obsługa kotłów z podajnikiem jest w dużej mierze zautomatyzowana, co oznacza dużą wygodę dla użytkowników i zapewnia optymalne warunki, dzięki którym większość opału zostanie wykorzystana w celach grzewczych, spalin powstanie niewiele, a ich skład będzie kilkukrotnie lepszy niż dopuszczalne normy.
Wszystko to sprawia, że tani ekogroszek jest obecnie najlepszym wyborem, jeśli mamy na uwadze nie tylko wygodę, ale i dobro natury, która nas otacza.