Ekologiczne zarządzanie magazynem
Odpowiednie zarządzanie magazynem jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Przy czym nie jest ważne to, jaką zajmują powierzchnię, ale czy wszystkie procesy odbywają się szybko, sprawnie i zapewniają rentowność. Dlatego wdrożenie najlepszych rozwiązań technologicznych w tym zakresie jest niezwykle istotne i może pomóc w optymalizacji procesów logistycznych.
Zastosowanie systemu WMS
W każdym magazynie codziennie przeprowadza się wiele operacji, do zarządzania którymi potrzebne są zaawansowane narzędzia. Przykładem jest WMS, który można zainstalować na wszelkich urządzeniach firmowych: tabletach, komputerach, smartfonach. Wskazany program dedykowany jest dla wszystkich rodzajów działalności, w których funkcjonują magazyny. Najczęściej w parze z WMS działa system ERP – między nimi następuje wymiana danych. Dokonanie odpowiednich ustawień gwarantuje zarządzanie wszystkimi procesami i optymalizację pracy. Co ciekawe, wdrożone rozwiązanie pozwala na jednoczesne kontrolowanie funkcjonowanie każdego rodzaju magazynu. Czasami bowiem towary są przechowywane w różnych lokalizacjach, a w każdym takim miejscu wszystko musi przebiegać bez żadnych utrudnień. Funkcjonalności systemu WMS obejmują wiele zakresów, a jednym z nich jest przyjmowanie towarów do magazynu. Zakłada się przy tym dwie możliwości: dostawę bezpośrednio od dostawcy lub w ramach procedury zwrotu od Klienta. Podstawą przy obu przyjęciach jest oczywiście dokładne sprawdzenie stanu jakościowego oraz ilościowego. Systemowe weryfikacje są niezbędne, ponieważ dzięki temu minimalizuje się ryzyko występowania późniejszych niedogodności. Następnie przyjęty towar jest rozmieszczany w odpowiednim miejscu, wskazywanym w wyniku analizy systemowej.
Zarządzanie magazynem – proekologiczne podejście
Rejestrowanie poszczególnych danych logistycznych jest ważne również ze względu na dbanie o środowisko. Wprowadzanie nowoczesnych metod zarządzania magazynem jest zachowaniem proekologicznym. Następuje wówczas zmniejszanie wysokości ponoszonych kosztów, ponieważ system WMS zakłada możliwość wprowadzania udogodnień w wielu aspektach. Bierze się pod uwagę na przykład rodzaj oświetlenia, sposób na bieżące usuwanie odpadów, by nie miało to negatywnego wpływu na środowisko. Pierwszym z kroków, które się podejmuje w związku z powyższym jest wykorzystywanie żarówek LED, zamiast tradycyjnych. Są one przede wszystkim energooszczędne i zapobiegają uwalnianiu zbyt dużych ilości dwutlenku węgla. Jeżeli natomiast chodzi o odpady, należy przeanalizować, jak dużo z nich to niewykorzystane opakowania. Wiele firm funkcjonujących w Polsce i poza jej granicami stosuje ekologiczne rozwiązania w tym zakresie. Zakładając, iż w magazynie przechowuje się towary w plastikowych butelkach, można te tradycyjne zastąpić biodegradowalnymi. Ewentualne kartonowe pudełka można natomiast zastąpić takimi, do których powstawania wykorzystuje się materiały recyklingowe. Tak niepozorne na pierwszy rzut oka detale naprawdę przyczyniają się do dbania o środowisko naturalne.
We współpracy z Industrial.
Artykuł sponsorowany