Natura miłości
Warto przyjrzeć się bliżej temu jak „zakochuje” się natura. Choćby po to by samemu się w niej zakochać. Przywykliśmy już do tego, że zakochanych porównuje się do „dwóch gołąbków”, że na kartkach walentynkowych widnieją obrazki zwierząt, że o wspólnym zamieszkaniu młodej pary mówi się „wicie gniazdka”.
Pomimo Święta Zakochanych obchodzonego 14 lutego, romantyczne nastroje w naszej strefie klimatycznej kojarzą się raczej z wiosną. I nic dziwnego – minusowe temperatury nie sprzyjają miłosnym szeptom w blasku księżyca, czy romantycznym piknikom na łąkach pełnych kwiatów.
Część z nas gotowa by przysiąc, że w lutym, także w całej polskiej przyrodzie nie dzieje się nic poza snem zimowym. Zwłaszcza mieszkańcy miast mają niewiele okazji by podglądać zaloty zwierząt.
Tymczasem, dla wielu gatunków luty to prawdziwy miesiąc zakochanych. W tym czasie na amory zbiera się chociażby wydrom. Samotni przez większość roku panowie właśnie pod koniec zimy zaczynają szukać wydry – partnerki. Luty to także początek okresu godowego innych rzadkich drapieżników – rysi. Samce tych dużych, pięknych kotów, podobnie jak wydry porzucają w tym okresie swój samotniczy styl życia. Przemierzają setki kilometrów by spotkać się z wybranką. Widać więc, że lutowe amory to nic zadziwiającego.
Wśród zwierząt niezwykle popularne jest łączenie się w pary nawet na całe życie. Znakomitym przykładem są chociażby wilki. Te przepiękne drapieżniki żyją w grupach tzw. watahach. Razem polują, razem jedzą, razem odpoczywają. Wyjątkiem są dwa najsilniejsze osobniki – on i ona, basior i wadera. Ta para co jakiś czas oddala się od stada by odbyć swoje godowe sam na sam. Zwykle para pozostaje razem do końca życia. Nawet kiedy ona lub on zginie, drugi wilk pozostaje już na zawsze samotny. Monogamistami są także największe gryzonie polski, czyli bobry. To zwierzęta tworzące nie tylko stałe „małżeństwa” ale i wspólnie wychowujące potomstwo. Pod tym względem bobrza rodzina w dużej mierze przypomina naszą – ludzką. Trwałe związki i przykładne rodziny zdarzają się także w ptasim królestwie. I nie ma tu znaczenia czy mówimy o drapieżnikach – takich, jak jastrzębie czy bieliki, czy wszystkożernych – jak kruki, które przywiązują się nie tylko do partnera/partnerki ale i swojego „domu” czyli terytorium. Nie ma także znaczenia wielkość – monogamistami są i ogromne bociany, czy puchacze, czy maleńkie skowronki.
Podpatrując naturę możemy dowiedzieć się także jak perfekcyjnie można okazać czułość. Nieprzypadkowo tak wiele okładek książek z romantycznymi wierszami, maskotek, czy kartek dla zakochanych wykorzystuje motywy zwierząt. Weźmy chociażby dwa łabędzie – sposób w jaki te piękne ptaki (skądinąd również monogamiczne) okazują sobie czułość jest niezwykle malowniczy. Para zastyga na chwilę, wyciąga ku sobie szyje i splata je w kształt przypominający serce.
Wiadomo jednak, że uczucia to nie tylko pieszczoty. Zwierzęta doskonale zdają sobie z tego sprawę i, by spodobać się partnerce, bardzo często przechodzą do czynów. Na przykład przynosząc w podarunku najwspanialsze smakołyki czy wydają miłosne odgłosy.
Warto więc czasem przyjrzeć się bliżej naturze. I, w ramach nietypowej randki – wybrać się „w teren” z lornetką. Najlepiej na jeden z obszarów chronionych w ramach sieci Natura 2000. To inicjatywa UE powstała by ratować zagrożone europejskie dziedzictwo przyrodnicze – faunę i florę. Między innymi po to żebyśmy nie tylko my, ale i przyszłe pokolenia mogli podziwiać przyrodę i nieustannie się w niej zakochiwać.
Taka miłość „dopadła” ostatnio chociażby Katarzynę Nosowską. Artystka została ambasadorką kampanii promującej sieć Natura 2000 w Polsce. W wywiadach wyjaśniała tę decyzję odpowiedzialnością, szacunkiem dla środowiska, ale także całkowitym zauroczeniem pięknem polskiej przyrody. Nieprzypadkowo zadedykowała kampanii utwór „O lesie” pisany początkowo jako… opowieść o zakochanych.
Więcej o sieci Natura 2000 na www.poczujnature.pl
Sprawdź ile wiesz o sieci Natura 2000 i wygraj iPoda
Już niedługo na falach radia Eska w ramach popularnej listy przebojów „Gorąca 20” rozgrywany będzie nowy konkurs. Głosuj na swoje ulubione przeboje i rozwiąż quiz na internetowej stronie Eski dotyczący programu ochrony przyrody Natura 2000. Do wygrania iPody.
Konkurs organizowany jest w ramach kampanii promującej Europejską Sieć Ekologiczną „Natura 2000. Poczuj to!”. Muzyka jest bardzo ważnym elementem tej adresowanej do studentów kampanii. Jej ambasadorką jest bowiem Kasia Nosowska, a utworem przewodnim piosenka „O Lesie” z najnowszej, platynowej płyty artystki zatytułowanej „8”.
Aby wziąć udział w konkursie wystarczy na stronie www.eska.pl poprawnie odpowiedzieć na pytanie dotyczące Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Uzasadnij dlaczego to właśnie w Twoje ręce powinien trafić iPod. Autorzy najciekawszych odpowiedzi mogą spodziewać się telefonu od Radia Eska. Aby zdobyć nagrodę wystarczy wtedy odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Śledź notowania „Gorącej 20”. Przez cały tydzień od poniedziałku 20.02 do soboty 25.02 będziesz miał szansę dowiedzieć się o sieci Natura 2000. Już teraz zdobądź nową wiedzę i przygotuj się do konkursu wchodząc na www.poczujnature.pl
Kampanię "Natura 2000. Poczuj to!" realizuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w ramach projektu "Złap równowagę, odkryj naturę" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.