Mądry Polak po szkodzie ‒ dlaczego nie ubezpieczamy się na życie?
Coraz częściej ubezpieczamy swój dorobek, mieszkanie przed włamaniem i rozbojem, a także cenne przedmioty czy wykupujemy ubezpieczenie AC dla nowego samochodu. Zapominamy jednak o tym, co najcenniejsze ‒ o własnym życiu, które często w ogóle nie podlega ochronie ubezpieczeniowej. Dlaczego tak się dzieje?
Polacy nie kupują ubezpieczeń na życie
Patrząc na archiwalne statystyki TNS Polska, ponad połowa Polaków nie ma wykupionego ubezpieczenia na życie. Dwie trzecie społeczeństwa nie ubezpiecza się także od nieszczęśliwych wypadków. W Europie Zachodniej statystyki dotyczące takich ubezpieczeń są zupełnie inne. Obywatele Niemiec czy Francji znacznie częściej niż Polacy wykupują polisę na życie, chcąc zabezpieczyć swoją rodzinę przed niedostatkiem, gdy kiedyś ich zabraknie. Można więc wysnuć wniosek, że rynek ubezpieczeń na życie w Polsce ma szansę na znalezienie się obecnie w fazie rozwoju.
Dlaczego się nie ubezpieczamy?
Ubezpieczenie na życie dla wielu Polaków jest zbędnym wydatkiem. Comiesięczne opłacanie regularnych składek pociąga za sobą koszty, które dla wielu okazują się niemożliwe do pokrycia. Wiele osób nie wie też, na jakie świadczenia z takiej polisy może liczyć. Poza tym powszechny jest pogląd, że wszystkie złe rzeczy dotyczą osób znajdujących się w naszym otoczeniu, a nam samym nic takiego nie może się przydarzyć, dlatego po co wykupywać ubezpieczenie na życie i uszczuplać tym samym domowy budżet?
Polacy nie wiedzą również, jaka jest konstrukcja indywidualnych polis. Jest ona zależna od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, które ją oferuje. Dla przykładu ubezpieczenie na życie w Signal Iduna zakłada wypłatę sumy gwarntowanej dla uposażonych w polisie bliskich osób klienta, ale jednocześnie takie ubezpieczenie może zostać poszerzone o umowy dodatkowe, które dotyczą zabezpieczenia na wypadek:
wystąpienia ciężkiej choroby,
pobytu w szpitalu,
operacji chirurgicznych,
trwałego kalectwa spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem,
śmierci w skutek nieszczęśliwego wypadku,
braku możliwości opłacania składki przez ubezpieczonego w skutek trwałej niezdolności do pracy.
pl