Najbardziej absurdalne przepisy w prawie pracy
Biuro deweloperskie uznawane za tak ryzykowne miejsce pracy jak np.
zakład produkujący urządzenia elektryczne, konieczność montowania drzwi z samozamykaczami w nowo oddanym biurowcu i płacenia dodatku za tzw. przedgodziny, to przykłady absurdów w prawie pracy, jakie od dwóch miesięcy zgłaszali czytelnicy i internauci GP.
Przypominam, że PIP podlega bezpośrednio Sejmowi RP. Możemy to wykorzystać i zgłosić parlamentarzystom propozycje zmian przepisów prawa pracy, które są szczególnie uciążliwe, niejasne lub wręcz absurdalne – mówi Tadeusz Jan Zając, główny inspektor pracy.
Nie jest do dziwne, skoro sami inspektorzy bhp mają czasem problemy z właściwą interpretacją tych przepisów – uważa Marcin Jałbrzykowski z firmy Safe Consulting, zajmującej się usługami z zakresu bhp.
Podkreśla, że dla wielu pracodawców najtrudniejsze jest wdrożenie przepisów określających wymogi techniczne danych stanowisk pracy. Czytelnicy zwracali np. uwagę na to, że pracodawca w praktyce nie może zmusić pracowników zatrudnionych na stanowiskach komputerowych, aby obserwowali monitory pod odpowiednim kątem i regulowali – zgodnie z przepisami – pochylenie oparcia krzesła nowoczesne.
Co jest wg Czytelników najbardziej uciążliwym absurdem z zakresu bhp ? Jakie przepisy są szczególnie absurdalne dla pracodawców ? Jakie kłopoty wywołują przepisy o urlopach ?
Łukasz Guza
Gazeta Prawna