Budownictwo zrównoważone ekologicznie
Na świecie mieszka obecnie ponad 7,5 mld ludzi, a eksperci szacują, że do 2050 roku będzie ponad 9,6 mld osób, zbliżamy się zatem do magicznej granicy 10 mld ludzi w populacji światowej, co niesie za sobą wiele zagrożeń. Przede wszystkim tym osobom trzeba zapewnić dach nad głową, co napędza branżę budowlaną. Jak powinna rozwijać się w sposób zrównoważony?
Budowlanka pochłania światowe zasoby energii
Około połowę dostępnej na świecie energii i cennych zasobów naturalnych zużywa obecnie branża budowlana. To bardzo dużo, choć ilości te mogą się zmniejszyć, na co pozwala odpowiednia chemia budowlana. Nowoczesne firmy specjalizują się w opracowywaniu rozwiązań, które pozwalają na bardziej ekologiczne budownictwo. Przy tym powstające budowle są trwałe i w wysokim stopniu wydajne w całym okresie ich przydatności do użytkowania.
Nowoczesne budownictwo, przyjazne dla środowiska, powstało i rozwija się dzięki chemii budowlanej, a budowane obiekty w mniejszy sposób obciążają ograniczone zasoby naturalne zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie czasu. Można wybudować więcej, jednocześnie zużywając mniej, na co pozwalają odpowiednie środki chemiczne dla budownictwa.
Zrównoważony rozrost miast stawia szereg wyzwań przed branżą budowlaną, aby kolejne pokolenia miały ten sam potencjał rozwojowy i mogły z niego tak samo korzystać jak my obecnie. Odpowiedzialne wykorzystywanie zasobów naturalnych i wodnych, ochrona klimatu, atmosfery i czystości gleb w odniesieniu do budownictwa wymuszają przy opracowywaniu rozwiązań budowlanych uwzględnienia wszystkich czynników oddziaływania danego obiektu na środowisko naturalne w pełnym cyklu jego istnienia – nie tylko przy budowie, ale również eksploatacji.
Budowanie z myślą o przyszłości
Innowacyjne budownictwo oparte jest na idei projektowania, budowania i użytkowania budynków wszelkiego rodzaju z myślą o przyszłości i przyszłych pokoleniach. Powinno ono generować obiekty przyjazne dla środowiska, trwałe i wysokiej jakości, na co pozwalają nowoczesne rozwiązania materiałowe, konstrukcyjne i projektowe. Dąży się przy tym do poprawy istniejących i pozytywnego kształtowania nowych warunków zamieszkania i wykonywania pracy zawodowej. Przy tym wszystkim budowlańcy dbają o minimalizowanie poziomu zużycia energii oraz nieodnawialnych zasobów naturalnych.
To wszystko staje się możliwe dzięki nowoczesnym produktom chemicznym dla branży budowlanej. Produkowane są one między innymi przez firmę BASF. Wśród nich wymienia się unikalne materiały wykorzystywane na różnych etapach budowy obiektów. Może to być m.in. tworzywo Neopor składające się z małych polistyrenowych kulek, które zawierają środek porotwórczy i cząsteczki grafitu. Służy ono do wytwarzania materiału izolacyjnego o szerokiej palecie zastosowań.
Europejska branża budowlana docenia także wszechstronność Styroduru, który sprawdza się w każdych warunkach pogodowych i może być użyty do tworzenia izolacji obwodowej, podłóg, dachów, ścian, poddaszy czy strychów. W zakresie izolacji cieplnej stosowany jest także materiał Elastopor będący sztywną poliuretanową pianką o zamkniętych komórkach.
To tylko jedne z wielu materiałów i środków chemicznych, z jakich korzysta nowoczesne, zrównoważone, w pełni ekologiczne budownictwo.