Śnieg na dachu i co dalej?
Na śnieg z utęsknieniem czekają narciarze, dzieci, miłośnicy zimowego szaleństwa. Dla właścicieli domków jednorodzinnych, obfite opady śniegu wiążą się z licznymi pracami: odśnieżaniem podjazdu i chodnika.
Warto w takim czasie wejść na dach, dzięki bezpiecznym drabinom ewakuacyjnym Crynoline.pl i zbadać stan ośnieżenia. Zalegająca warstwa śniegu może okazać się bardzo groźna, co wtedy należy robić?
Kiedy jest niebezpiecznie?
Trzeba pamiętać o tym, że ciężar śniegu ulega zmianie, wraz z czasem jego zalegania na dachu. Kiedy warstwa puchu waży ok. 200 kilogramów, to jego odpowiednik śniegu mokrego wynosi 700-800 kilogramów, a jeśli ten zamieni się w lód – wówczas może ważyć nawet niecałą tonę.
Ważne jest, aby znać parametry konstrukcyjne naszego domu. Warto zainteresować się do jakiej strefy opadów śniegu należymy i czy konstruktor ją uwzględnił. Polska jest podzielona na pięć stref śniegowych, gdzie najobfitszym obszarem są Suwałki, tereny Olsztyna, Białegostoku oraz Podhala. Najmniejsze opady, zdaniem meteorologów, występują w południowo-zachodniej części Polski.
Konstruktor powinien uwzględnić w projekcie domu przynależność do danej strefy, a także zamierzony kształt dachu, jego izolację, a nawet bliskość innych budynków. Jeśli zapoznamy się z tymi normami i będziemy wiedzieli jaki metr sześcienny śniegu może pokrywać nasz dach – możemy spać spokojnie.
Co dalej?
Najlepiej przewidzieć polskie takie warunki pogodowe wcześniej i już na etapie projektowania zwrócić uwagę na to, aby dach był pochyły. Najgorszym wariantem, jaki możemy wybrać, jest to by dach był płaski – trzeba się tego wystrzegać. Dach pochyły ułatwia pozbycie się nagromadzonej warstwy śniegu. Jednak i w tym przypadku trzeba uważać – spadający śnieg może uszkodzić przedmioty znajdujące się na jego drodze. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni i nie chcemy sami usuwać śniegu, najlepiej zlecić to zadanie profesjonalnym firmom, które dysponują odpowiednim sprzętem i doświadczeniem.
Podsumowanie
Najważniejszą zasadą dotyczącą dachu w porze zimowej, jest to, aby kontrolować poziom jego zaśnieżenia. Nadmierna ilość śniegu na dachu może spowodować wadę konstrukcyjna, która może okazać bardzo niebezpieczna. Lepiej zawczasu zadbać o to, aby był bezpieczny dostęp do dachu oraz by śnieg, który niesie radość dzieciom, nie okazał się powodem rażącego niebezpieczeństwa w naszym domu.