Dom energooszczędny – standardy oraz wymagania prawa budowlanego
Budynki energooszczędne to przyszłość branży budowlanej. Od 2021 r wszystkie nowe domy będą mogły powstawać wyłącznie w tym standardzie. Dziś jeszcze Inwestorzy mają wybór.
Warto jednak rozważyć go już dziś, chociażby ze względu na rosnące koszty ogrzewania i energii elektrycznej. Dom energooszczędny to z pewnością wybór przyszłościowy.
Inwestorzy decydujący się na budowę domu, zdają sobie sprawę z kosztów jakie generuje to przedsięwzięcie, dlatego perspektywa oszczędności na etapie eksploatacji jest kusząca. W związku z upowszechnianiem się nowoczesnych rozwiązań technologicznych w branży budowlanej, projektanci stale udoskonalają ofertę projektów domów energooszczędnych.
Tego rodzaju budynek nie musi być prostą, nowoczesną bryłą z płaskim dachem. Obecnie znaczna część domów z tej kategorii przypomina klasyczne bryły.
Projekt domu Malutki WOX1011, źródło: extradom.pl
Projekt domu Magnus II G2 WRC2618, źródło: extradom.pl
Niezbędne dokumenty
Przepisy dotyczące budownictwa energooszczędnego opierają się na dyrektywach Unii Europejskiej mających na celu poprawę standardu energetycznego nowo powstających domów, a co za tym idzie, także jakości środowiska.
Od 2009 roku, obowiązuje w Polsce obowiązek sporządzania świadectw energetycznych. Od 2012 natomiast każdy projekt budowlany powinien mieć charakterystykę energetyczną zawierającą wyliczenia przewidywanego zużycia energii w ciągu roku. Przepisy dotyczące budynków energooszczędnych, zostały zaostrzone w 2014 roku.
Od tej pory zmniejsza się dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła. Prowadzi to wprost do oszczędności Inwestora. Im niższy współczynnik U, tym niższe będą koszty ogrzewania budynku. Od stycznia 2017 obowiązuje wartość 0,23 (współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych) oraz 0,18 dla dachu.
Dla porównania, 3 lata temu wynosił on odpowiednio 0,25 i 0,20. W 2021 roku zmniejszy się do 0,20 i 0,15.
Projekt domu Goździk BSA1673, źródło: extradom.pl
Istotne zmiany przepisów dotyczą od bieżącego roku wskaźnika zapotrzebowania domu na nieodnawialną energię pierwotną. Im jest on niższy, tym bardziej efektywnie wykorzystywana jest wytwarzana energia. Od stycznia 2017 maksymalna wartość wskaźnika EP ma wynosić 95 KWh na metr kwadratowy rocznie. Za cztery lata wartość ta obniży się do 70.
Użytkowanie domu energooszczędnego o takich parametrach jest znacznie tańsze, niż przy wykorzystaniu tradycyjnych rozwiązań. Koszty budowy na ten moment są niewiele wyższe, ale w związku z nowymi przepisami, różnice będą powoli się zacierały.
Budownictwo energooszczędne jest nie tylko bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie, ale także ekologiczne. Wyższe standardy wyznaczone przez Unię Europejską mają na celu poprawić jakość środowiska nas otaczającego.
W związku z rosnącą energooszczędności, oferta projektów z tej kategorii stale się poszerza.