Ajurweda – nowa moda czy sposób na zdrowe życie?
„Ajurweda” – pewnie niejednokrotnie spotkaliście się już z tym terminem. Wczasy ajurwedyjskie z oczyszczaniem organizmu czy dieta według zasad ajurwedy cieszą się w Polsce coraz większą popularnością.
O co w tym wszystkim chodzi?
Czy jest to jakaś nowa moda rozpropagowana przez osoby zafascynowane zdrowym stylem życia, czy może coś, co faktycznie warto byłoby przyswoić i zastosować?
Można się spotkać z wieloma definicjami ajurwedy. Jedni mówią, że jest to medycyna, inni twierdzą, że to raczej nauka o życiu w zdrowiu, albo starożytna indyjska technika uzdrawiania ciała i umysłu… W pewnym sensie każde z tych określeń jest tutaj właściwe. Z naszego dzisiejszego artykułu dowiecie się na czym w praktyce polega dieta i medycyna ajurwedyjska i czy jest wskazana dla każdego.
Ajurweda w Polsce?
Na szczęście w dzisiejszych czasach nie trzeba wcale wyjeżdżać do Indii, żeby nauczyć się tajników ajurwedy, ponieważ mamy Internet – nieocenione źródło wiedzy i informacji. Skoro jedni szukają w sieci opracowań lektur szkolnych, inni sprawdzają aktualne wyniki lotto lub rozkład jazdy autobusów, to czemu mielibyśmy nie znaleźć ciekawych opracowań na temat ajurwedy?
Tych jest bowiem mnóstwo.
Większość oczywiście w języku angielskim, ale jak grzyby po deszczu powstają fora i portale polskie, tworzone przez osoby, które doradzają innym jak żyć w harmonii z własną naturą. Warto tam zajrzeć, jeśli zainteresuje Was ten temat. Ponadto, dzisiaj można już z powodzeniem umówić się na wszelkie zabiegi, masaże i konsultacje ajurwedyjskie w różnych miastach Polski, bo oferta jest z roku na rok coraz bogatsza.
Podstawowe założenia ajurwedy
Ajurweda skupia się wokół czterech głównych obszarów związanych ze zdrowiem:
-
leczenie istniejących chorób
-
zapobieganie chorobom (prewencja)
-
poprawa witalności i jakości życia
-
rozwój świadomości
Już na pierwszy rzut oka widać więc, że jest to podejście bardzo holistyczne, które traktuje człowieka jako całość – ciało, umysł, dusza. W związku z tym leczenie z jakiejkolwiek choroby łączy ze sobą uzdrawianie ciała za pomocą diety, ziół i preparatów, z praktykowaniem jogi, medytacji, masażem, czy pranajamą (oddechem). Wszystko to ma za zadanie wyrównanie energii w ciele.
Trzy dosze – vata, pitta, kapha
Według założeń ajurwedy, wszystko co istnieje w świecie (odnosi się to przede wszystkim do nas, ludzi) składa się z trzech podstawowych energii. Noszą one nazwę: vata (powietrze), pitta (ogień) oraz kapha (ziemia). Jeżeli chcemy zachować dobre zdrowie, wówczas wszystkie te żywioły muszą być ze sobą w harmonii.
Natomiast jakiekolwiek zaburzenie czy dysproporcja skutkują pojawieniem się dysfunkcji lub objawów chorobowych. Oto główne źródło chorób według medycyny ajurwedyjskiej – zakłócenia na poziomie energetycznym.
Jak zachować zdrowie?
Otóż, przede wszystkim musimy dowiedzieć, się jakim typem jesteśmy – vata, pitta, czy kapha. Warto dodać, że mało kto może zaklasyfikować się głównie do jednego typu. Zazwyczaj jesteśmy „mieszankami”: vata-pitta czy pitta-kapha. Dzisiaj bez problemu można zrobić sobie darmowy test (znajdziemy go w Internecie), albo skonsultować się z lekarzem ajurwedyjskim.
W wielkim skrócie – typ vata to najczęściej osoby szczupłe, a nawet kościste, raczej o suchej lub matowej cerze i ciemnych włosach. Typ pitta z kolei określa ludzi o średniej wadze i budowie ciała, o rumianej skórze z tendencjami do przetłuszczania i włosach koloru rudego lub wszelkich odcieniach blondu.
Typ kapha to natomiast osoby o mocnej, dużej budowie ciała (często z nadwagą), z gęstymi, mocnymi włosami i zimnej lub bladej cerze. Oczywiście wygląd zewnętrzny nie jest jedynym kryterium przy określaniu typu doszy (tak fachowo mówi się o trzech typach ajurwedyjskich). Bierze się pod uwagę jeszcze takie czynniki jak temperament, zainteresowania, libido, odporność, puls, a nawet potliwość.
Gdy już określimy jakim typem jesteśmy – możemy w pełni zacząć korzystać z dobrodziejstw ajurwedy i samemu przekonać się jak działa ta dieta i medycyna. Nasz typ ajurwedyczny jest czymś, z czym każdy z nas przychodzi na świat (coś w rodzaju naszej natury).
Coraz więcej osób interesuje się dietą ajurwedyjską. Zakłada ona, że w celu uniknięcia zakłóceń na poziomie energetycznym, powinniśmy wyeliminować ze swojej diety pokarmy czy potrawy o podobnym charakterze co nasz typ ajurwedyczny. Na przykład, typ pitta (żywioł ognia) powinien raczej unikać jedzenia tłustego i mocno przyprawionego (również żywioł ognia). W sieci znaleźć można całe listy pokarmów zalecanych i zakazanych dla wszystkich typów.
Dietę oczywiście wspomagają specjalistyczne masaże, dobór suplementów i odpowiednie techniki medytacyjne. Przed nami wiosna, warto więc zadbać o swoje zdrowie i być może rozważyć jakieś wiosenne oczyszczanie. W ajurwedzie jedna z popularniejszych form oczyszczania nazywa się Panchakarma, dzięki której można nie tylko oczyścić ciało z zalegających w nim toksyn, ale również „oczyścić umysł” i zwiększyć naturalną witalność.
Po więcej informacji na temat ajurwedy zalecamy sięgnąć do fachowej literatury.