Samoobrona – od czego zacząć?
Nie każdy z nas ma możliwość zapisania się na kurs samoobrony. Wiąże się on ze sporymi wydatkami i wymaga podstawowej sprawności fizycznej. Jeśli jednak masz taką możliwość, to koniecznie z niej skorzystaj. Kurs samoobrony przynosi więcej korzyści, niż może się na początku wydawać.
A co, jeśli na kurs nie masz czasu, pieniędzy, albo po prostu ochoty? Istnieją alternatywne sposoby: z pomocą kilku narzędzi jesteś w stanie obronić się nawet przed silnym napastnikiem.
Gdzie kupić narzędzia do samoobrony?
Najważniejsza zasada: zaopatrz się w legalne środki do samoobrony, chyba że chcesz ponieść konsekwencje prawne. Ich wybór jest naprawdę duży (w Polsce mamy dość liberalne przepisy w tej kwestii w porównaniu do innych krajów Europy, gdzie nielegalny jest nawet gaz pieprzowy). Sklep, w którym dokonujemy zakupów, warto wybrać rozważnie. Firma powinna być zaufana i profesjonalna – tylko wtedy masz pewność, że kupujesz narzędzia z pewnego źródła, które są legalne i będą skutecznie działać w razie potrzeby.
Najpopularniejsze środki do samoobrony
Legalny gaz pieprzowy to jeden z najczęściej wybieranych akcesoriów do obrony własnej. Jest stosunkowo tani i skuteczny – dzięki kapsaicynie może unieszkodliwić napastnika nawet na kilkanaście minut. W kontakcie ze skórą i błonami śluzowymi powoduje silne pieczenie, kaszel, łzawienie i trudności z oddychaniem. Kapsaicyna to substancja czynna, która znajduje się m.in. w ostrych papryczkach. Nie powoduje trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Paralizator to drugie pod względem popularności narzędzie do samoobrony.
Niektórzy boją się, że mocny paralizator może zrobić krzywdę napastnikowi. Jednak w sytuacji, kiedy zagrożone jest Twoje życie, nie skupiaj się na tym – zgodnie z prawem możesz bronić się siłą, kiedy ktoś Cię atakuje. Paralizator może być groźny dla osób z chorobami serca lub epilepsją, ale nie możesz przecież wiedzieć, czy napastnik na coś choruje. Nie powinno się także stosować go w stosunku do kobiet w ciąży, małych dzieci czy osób w podeszłym wieku.
Ostatnie miejsce na podium popularnych narzędzi do samoobrony zajmuje pałka teleskopowa. Czasem pojawiają się wątpliwości co do legalności tego narzędzia – należy jednak wiedzieć, że skuteczna pałka teleskopowa to ta dopuszczona przez prawo: nie może posiadać żadnych elementów zwiększających jej siłę rażenia, jak kolce czy metalowe elementy. Taką „ulepszoną” pałką można wyrządzić komuś poważną krzywdę i za jej posiadanie można odpowiadać przed sądem.
Mniej popularny, ale równie skuteczny
Sklepy z akcesoriami do samoobrony zwykle posiadają w swoim asortymencie nieco więcej, niż gazy, paralizatory i pałki. W niektórych z nich możesz natknąć się na kubotany – narzędzia wywodzące się ze współczesnej Japonii, które przypominają brelok do kluczy lub długopis. Kubotan służy do zadawania ciosów we wrażliwe miejsca na ciele, takie jak sploty nerwowe i połączenia stawowe.