Bałtyk: Dlaczego woda jest zielona…
Nad tym zastanawia się pewnie wiele osób, które widzą podobny obraz na żywo. Nie trzeba chyba dodawać, że wypoczynek nad takim zbiornikiem wodnym nie należy do najprzyjemniejszych, pomimo, że okolica piękna, a pogoda sprzyjająca.
Przyczyną zazielenienia wód jest nadmiar w nich substancji odżywczych – azotu i fosforu, co prowadzi do niekorzystnego zjawiska – tzw. eutrofizacji wód.
Za zanieczyszczenie wód związkami azotu i fosforu w głównej mierze odpowiedzialne jest nieumiejętne nawożenie gleb. Stosowanie nawozów zarówno syntetycznych jak i naturalnych w nieodpowiednich dawkach lub w niesprzyjających warunkach pogodowych, powoduje, że ich nadmiar przedostaje się do wód gruntowych, rzek, zbiorników wodnych i Bałtyku.
Jak zapobiegać eutrofizacji?
Co może zrobić rolnik, aby nie ponosić strat finansowych związanych z nieefektywnym stosowaniem nawozów? Jak instytucje państwowe swoim działaniem mogą przyczynić się do ochrony wód śródlądowych i Bałtyku? O tym wszystkim będziemy rozmawiać podczas konferencji pt.
Bardziej zielone rolnictwo dla zrównoważonego Bałtyku, organizowanej przez Coalition Clean Baltic, Polski Klub Ekologiczny, Fundację WWF Polska i WWF Baltic Ecoregion Programme, która odbędzie się w Warszawie w dniach 25-26 września 2019 r.
Więcej informacji na temat konferencji i ochrony Bałtyku udzielają̨: Polski Klub Ekologiczny tel. 605 116 969, biuro@pkegliwice.pl – WWF Polska tel. 792 851 055,
Strona internetowa konferencji: https://ccb.se/grass-2019-pl