Cebulki kwiatowe sadzone jesienią – gatunki, jak sadzić i pielęgnować
(gatunki – zimowit, krokus jesienny, tulipan, scilla cebulica, narcyz, szafirek muscari, podlewanie, nawożenie, zimowanie)
Wiosenny ogród obudzony po długiej zimie często wygląda smutno i szaro. Część ogrodników dopiero zastanawia się, w jaki sposób na nowo zagospodarować swoją rabatkę, inni przekopują ziemię w oczekiwaniu pierwszych zielonych pędów. Tymczasem to, w jaki sposób nasz ogród wygląda na wiosnę, odzwierciedla pracę włożoną w niego jesienią, ponieważ to właśnie wtedy sadzi się większość kwiatów, które najwcześniej budzą się z zimowego snu.
Tulipany – wiosenni uwodziciele
O urodzie kwitnących tulipanów napisano już całe tomy i powiedziano niemal wszystko. Piękne regularne kwiaty w odcieniach czerwieni, różu, czy żółci, zawsze są ozdobą ogrodu. Planując rabatkę, trzeba mieć na uwadze, że tulipany najlepiej prezentują się na tle jednolitego trawnika i raczej nie sadzi się ich z innymi gatunkami kwiatów.
Cebulki tych roślin należy zasadzić już we wrześniu lub październiku, a na wiosnę (niektóre odmiany zaczynają kwitnienie już końcem marca) na pojedynczych pędach pojawiają się kwiaty. Po przekwitnięciu, cebule wykopuje się, suszy i układa w przewiewnym miejscu, gdzie będą czekały na jesienne sadzenie.
Tulipany stanowią bogatą grupę roślino dużym zróżnicowaniu w zakresie koloru, formy i wielkości kwiatów. W sklepie internetowym firmy BENEX znaleźć można duży wybór cebulek kwiatowych tulipanów popularnych i mniej znanych gatunków.
Scilla cebulica – ozdoba skalniaków
Małe niebieskie i fioletowe kwiaty przypominające zwisające dzwoneczki, gęsto kwitnące wśród skalników już początkiem marca, to właśnie Scilla cebulica. Jej kwiaty fantastycznie ożywiają ogród po zimowej przerwie, co dodatkowo potęguje ogromna różnorodność kolorów i odmian tej rośliny.
Choć Scilla lubi nasłonecznione stanowiska o lekkiej glebie, doskonale poradzi sobie w każdych warunkach, a nawet ma tendencje do rozsiewania się. Sadzone jesienią cebulki zimują w glebie, jednak podczas bezśnieżnych zim mogą przemarznąć, dlatego należy je zabezpieczyć przed ujemnymi temperaturami.
Narcyz – symbol Wielkanocy
Narcyz to jeden z najwcześniej kwitnących wiosennych kwiatów, którego sadzonki trafiają do ziemi już jesienią. Bez problemu przetrwają mrozy i nie trzeba ich zabezpieczać na zimę. Lubią słoneczne miejsca, ale poradzą sobie świetnie także w półcieniu.
Regularnie podlewane i mające próchniczną glebę, będą cieszyły oko pięknymi żółtymi kwiatami. Po kwitnięciu, które przypada na koniec marca i trwa aż do maja, przekwitnięte pędy należy obciąć. Cebulki narcyza są wieloletnie, dlatego jeżeli nie chorują, można nie ruszać ich z ziemi przez kilka sezonów.
Wdzięczne krokusy jesienne
W naszym zestawieniu krokusy jesienne kwiaty wyróżniaj się tym, że choć sadzone latem, mogą kwitnąć już jesienią. Cebulki trafiają do gruntu w sierpniu, najlepiej w miejsca nasłonecznione i do gleby wilgotnej, oraz próchnicznej. Pierwsze kwitnienie tych roślin przypada na wrzesień i październik, a jeśli pozostawi się je w gruncie na zimę, ponownie zakwitną wczesną wiosną.
Wtedy cebulki można wykopać i przesadzić w inne miejsce albo pozostawić w rabacie, by ponownie zakwitły jesienią.
Cebulowe kwiaty sadzone jesienią są bardzo zróżnicowane pod względem kolorów, kształtów, a nawet okresu kwitnienia. W sklepie https://cebule-kwiatowe.pl znaleźć można wszystkie wymienione gatunki roślin cebulowych wraz z dokładnym opisem ich sadzenia.
Jesienią warto więc zarezerwować sobie trochę czasu na posadzenie jesiennych cebulek, co rośliny odpłacą nam kolorowym i kwietnym przywitaniem na wiosnę.
red