Coca Cola
Coca-cola została wynaleziona przez J. S. Pembertona, aptekarza z Atlanty, w 1886 roku i docelowo miała służyć jako środek medyczny. Był to jego drugi napój na bazie liści koki (wysoce rafinowany ekstrakt z liści koki to kokaina) i orzechów koli (pierwszy nosił nazwę Pemberton’s French Wine Coca).
-
W 1886r. sprzedawano jedynie 9 butelek dziennie a 26 lat później zyski ze sprzedaży sięgneły 50 milionów dolarów. W 2004r. – 4,85 miliarda dolarów.
-
29 maja 1886r. pojawiła się pierwsza reklama Coca-Coli w gazecie “The Atlanta Journal”. Dziś około 94% całej populacji zna tą markę.
-
W puszkach pojawiła się dopiero w 1955r.
-
Gdyby nie barwniki – cola miałaby kolor zielony.
-
Kiedy w Chinach zaczęto sprzedawać coca-colę, jej nazwę zapisano znakami, które w wymowie brzmiały jak “coca-cola”. Niestety okazało się, że ich znaczenie to “ugryź woskową ropuchę”. Sprzedaż nie szła zbyt dobrze.
-
W 1985 roku firma próbowała zmienić formułę napoju. Po wielu przygotowaniach wprowadzono ją na rynek, jednak na skutek protestów przywrócono poprzednią recepturę coca-coli i sprzedawano równocześnie z nową pod nazwą „Coca-Cola Classic”.
-
Tylko kilku ludzi na Świecie zna wszystkie składniki Coca-Coli. Koncentrat produkowany jest w siedzibie głównej firmy, nastomiast później rozsyłany dalej do innych oddziałów.
-
Kopia oryginalnej receptury przechowywana jest w skrytce SunTrust’s Bank w Atlancie.
-
W kilku stanach USA oddziały drogówki posiadają po 2 galony Coca-Coli. Po wypadkach, szybko zmywa krew z jezdni.
-
Coca-cola zabija robaki.
-
Służy też jako odrdzewiacz. Świetnie czyści srebro.
-
Polski poeta, Adam Ważyk, w socrealistycznym okresie swojej twórczości poświęcił Coca-Coli wiersz
-
Dzięki połączeniu Coli, pensów, papieru, folii aluminiowej i soli można zbudować baterie
-
Firma oskarżana jest o działania sprzeczne z prawami człowieka: w Kolumbii, Indiach, Turcji.
Brytyjski kanał Channel 4 zrealizował film dokumentalny o Coca-Coli. W filmie pokazano m.in. jak dzieci pracują na plantacjach cukrowych w Salwadorze dla tego koncernu.
Informacje o dzieciach-pracownikach w Salwadorze pierwotnie zostały opublikowane w 2004 r. w raporcie organizacji Human Rights Watch. Według obrońców praw człowieka ok. 30 tys. dzieci pracuje na plantacjach, od których Coca-Cola skupuje cukier bezpośrednio, lub przez firmę Izalco. Koncern doskonale wie o praktykach stosowanych przez dostawców i pośredników, Human Right Watch przedstawił publicznie dowody już kilka lat temu, mimo tego nie zdecydował sie jednak na zerwanie współpracy. Coca-Cola oficjalnie odżegnując sie od wykorzystywania dzieci, w tym samym czasie czerpie z ich pracy zyski.