Dalkia dla osiedla mieszkaniowego Juliusz w Sosnowcu: efektywność energetyczna pierwszego w Polsce projektu energomodernizacji z gwarancją potwierdzona
Dalkia wypełniła kontraktową gwarancję utrzymania niskiego poziomu zużycia energii dla mieszkańców – w pierwszym okresie rozliczeniowym po realizacji projektu energomodernizacji, potwierdzono wysoką efektywność energetyczną budynków mieszkalnych na osiedlu Juliusz w Sosnowcu. W skali roku, dzięki projektowi, uda się obniżyć w Sosnowcu emisję CO2 o 8000 ton i emisję pyłów o 81 ton. Projekt energomodernizacji wpisuje się w krajowy program walki ze smogiem i niską emisją.
Dalkia doprowadziła sieć ciepłowniczą do budynków osiedla Juliusz w Sosnowcu, po termomodernizacji, dołączając do systemu nowych odbiorców. W ramach kontraktu z miastem, wybudowaliśmy również wszystkie instalacje wewnętrzne. Kluczowe było jednak wdrożenie na osiedlu naszego autorskiego systemu zarządzania energią pozwalającego koordynować popyt i odbiór ciepła. Dzięki optymalizacji systemu każdego mieszkańca stać na „czyste ciepło” – mówi Thierry Deschaux, Dyrektor Generalny Grupy Dalkia w Polsce.
Pionierski projekt energomodernizacji na polskim rynku – gwarancja utrzymania niskiego poziomu zużycia energii
Projekt w Sosnowcu to pierwsza w Polsce energomodernizacja mieszkaniowa zrealizowana w formule PPP, gdzie Dalkia jako partner prywatny, dostawca energii udzielił kontraktowej gwarancji utrzymania niskiego poziomu jej zużycia. Dzięki temu zamawiający – podmiot publiczny zapewnił efektywność energetyczną dla mieszkańców nie ponosząc samodzielnie ryzyka efektu końcowego projektu. Inwestycja obejmowała 22 budynki mieszkalne (538 lokali) i żłobek, w których zlikwidowano blisko 1000 pieców węglowych.
W ramach realizacji projektu Juliusz w Sosnowcu, Dalkia zaprojektowała i wykonała przyłącza centralnej sieci ciepłowniczej do budynków, zbudowała dwufunkcyjne węzły cieplne, zaprojektowała i wykonała wewnętrzne instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz instalację zintegrowanego systemu automatycznego sterowania ciepłem. Jest to system predykcyjny, który uwzględnia – na podstawie prognozy pogody – inercję cieplną budynku i zapobiega jego przegrzewaniu lub wychłodzeniu optymalizując zużycie energii. System wdrożony na osiedlu Juliusz pozwala na efektywne zarządzanie popytem na ciepło.
Korzyści dla mieszkańców – optymalizacja zużycia energii, komfort cieplny, walka ze smogiem
Projekty z obszaru efektywności energetycznej łączą się z kosztami inwestycji dla władz lokalnych, a także mieszkańców. Przy realizacji projektu, czynnik ekonomiczny jest więc równie ważny jak redukcja niskich emisji i CO2. W związku z tym, dla powodzenia tego typu projektów, istotne jest, aby w dłuższym horyzoncie energomodernizacja prowadziła do redukcji kosztów energii, co jest możliwe poprzez jej efektywne zużycie.
Dalkia, jako prywatny partner inwestycji w Sosnowcu kontraktowo zagwarantowała utrzymanie niskiego poziomu zużycia energii przy jednoczesnym komforcie cieplnym mieszkańców. Projekt energomodernizacji osiedla Juliusz, po pierwszym okresie eksploatacji potwierdził wysoką efektywność energetyczną zmodernizowanych budynków mieszkalnych i sieci ciepłowniczej. Zrealizowany projekt pozwala rocznie ograniczyć w Sosnowcu emisję CO2 o 8000 ton i emisję pyłów o 81 ton.
Polski dom zużywa za dużo energii, dlatego też jego właściciela często nie stać na „czystą energię”. Dalkia oferuje klientom rozwiązania i narzędzia do oszczędzania energii i efektywnego gospodarowania nią – w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych – aby wraz z efektywnym zaprojektowaniem instalacji wewnętrznych, optymalizować rachunki za ciepło, gaz lub energię elektryczną – dodaje Thierry Deschaux.
Dalkia, realizując umowy o poprawę efektywności energetycznej, zobowiązuje się do osiągnięcia oszczędności energii nawet do 40%. Dodatkowo rozwiązania Dalkii przyczyniają się do redukcji emisji CO2, poprzez wykorzystanie lokalnych źródeł energii, jak również długoterminowego ograniczenia kosztów związanych z energią, pomagając klientom sprostać wyzwaniom transformacji energetycznej.
Dalkia, lider w dziedzinie oszczędności energii we Francji
Dalkia, spółka zależna grupy EDF, jest jednym z liderów w dziedzinie usług energetycznych we Francji. Dalkia oferuje „szyte na miarę” rozwiązania dla budynków, miast, samorządów, władz lokalnych i obiektów przemysłowych w odpowiedzi na wyzwania związane z transformacją energetyczną. Grupa zapewnia swoim klientom możliwość kontroli całego łańcucha energetycznego, od dostaw energii po optymalizację zużycia, w tym konserwację instalacji i sterowanie nią. Spółka gwarantuje osiągnięcie określonych wyników w długim okresie. W 2017 r. obroty Dalkii wyniosły 4 miliardy euro. W ramach swoich działań spółka wykazała oszczędności energii na poziomie 6,5 TWh, redukując swoim klientom emisje CO2 o 4,1 Mt.