Dlaczego warto wybierać ekologiczne ubrania i jak szukać prawdziwie ekologicznych marek?
Świadomość konsumentów, z roku na rok staje się coraz większa. Klienci są bardziej wymagający i kupując ubrania, coraz częściej poszukują ekologicznych marek odzieżowych. Nic dziwnego – ubrania z ekologicznych materiałów są bezpieczne i przyjemne dla skóry, a ich produkcja nie wpływa negatywnie na środowisko. Jak szukać ekologicznych marek odzieżowych? Dlaczego kupowanie ekologicznych ubrań jest takie ważne?
Bawełna ekologiczna – lepsza od konwencjonalnej
Ubrania z ekologicznych materiałów to najczęściej ubrania z bawełny. Dlaczego bawełna ekologiczna jest o wiele lepszym wyborem od bawełny konwencjonalnej? Wszystko dlatego, że przy produkcji tej pierwszej stosuje się jedynie naturalne metody, natomiast w produkcji bawełny konwencjonalnej aż roi się od silnych środków chemicznych. W uprawie bawełny ekologicznej są wykorzystywane naturalne środki ochrony roślin, jak np. czosnek, chili, a także nawozy, np. obornik. Uprawy zbiera się w sposób w pełni manualny, podobnie jest z pozbywaniem się chwastów. Jeśli zaś chodzi o barwienie włókien, to cały proces odbywa się jedynie przy użyciu naturalnych barwników. Tym samym, ekologiczne ubrania, które powstają z takiej bawełny, są o wiele bardziej przyjazne dla skóry, a ich produkcja, nie zagraża środowisku.
Dlaczego warto kupować ekologiczne ubrania?
Osoby, które decydują się na zakup ubrań z ekologicznych materiałów, podejmują słuszne decyzje konsumenckie. Dlaczego? Z kilku głównych powodów, o których poniżej.
-
Po pierwsze: materiał przyjazny dla skóry
W procesie uprawy bawełny organicznej nie stosuje się agresywnych środków chemicznych. To właśnie sprawia, że ubrania z ekologicznych materiałów są w pełni bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Co więcej, wykonane z niej ubrania składają się z włókien obojętnych dla skóry, dlatego z powodzeniem mogą je nosić również alergicy.
-
Po drugie: jakość
Bawełna ekologiczna w procesie uprawy nie jest poddawana procesom chemicznym. To powoduje, że jest nie tylko bezpieczna dla skóry, ale też ma o wiele lepszą jakość niż bawełna konwencjonalna. Jest o wiele bardziej miękka, bardziej wytrzymała i odporna na rozciąganie.
-
Po trzecie: troska o środowisko
Proces produkcji bawełny ekologicznej odbywa się w sposób naturalny, z pełnym poszanowaniem środowiska. Do produkcji bawełny konwencjonalnej używa się ogromnych ilości pestycydów, które przedostają się do wód gruntowych i zanieczyszczają je na wiele lat. Uprawa bawełny ekologicznej to również oszczędność wody (zarówno gleba, jak i same rośliny wymagają mniej intensywnego nawadniania niż w przypadku bawełny konwencjonalnej) i znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla.
-
Po czwarte: wspieranie FairTrade
Wybierając ubrania od ekologicznych marek odzieżowych, klienci wspierają ideę Sprawiedliwego Handlu, czyli FairTrade. Do produkcji bawełny organicznej nie są wykorzystywane dzieci, a pracownicy mogą liczyć na godne warunki zatrudnienia. Bawełna ekologiczna jest droższa od konwencjonalnej, dzięki czemu pracownicy mogą liczyć na lepsze wynagrodzenie.
Ekologiczne marki odzieżowe – po czym można je rozpoznać?
Szukając ekologicznych ubrań, warto dokładnie studiować metki dołączone do produktów. Jeśli ubrania będą w całości lub przynajmniej w części wykonane z bawełny organicznej, na metce zostaną umieszczone specjalne oznaczenia. Na ubraniach z ekologicznych materiałów najczęściej można znaleźć jedną z dwóch pieczęci: OCS 100 i OCS Blended. Pieczęć OCS 100 jest przyznawana wtedy, gdy w składzie ubrania znalazło się co najmniej 95% bawełny organicznej. Z kolei znak OCS Blended można znaleźć na ubraniach, których skład to minimum 50% bawełny organicznej.
Na produktach od ekologicznych marek odzieżowych, np. Tchibo: https://www.tchibo.pl/moda-damska-c400048505.html, często można znaleźć również certyfikat GOTS. To oznaczenie, które informuje, że w całym łańcuchu dostaw zostały spełnione wymagane kryteria społeczne i ekologiczne, czyli np. proces produkcji był pozbawiony środków chemicznych. Jeszcze inne oznaczenie, którego warto szukać to Cotton made in Africa. To inicjatywa, która wspiera niewielkich plantatorów w Afryce Subsaharyjskiej, poprzez organizowanie szkoleń z zakresu wydajnej i przyjaznej dla środowiska uprawy bawełny.
Artykuł sponsorowany