Dołącz do Community LAB i zdobądź do 40 000 euro!
Wystartował Community LAB – jedyna w swoim rodzaju platforma społecznościowa skupiająca osoby oraz organizacje, którym bliskie są działania dotyczące zmian klimatycznych w Europie Środkowej i Wschodniej.
Jeszcze w październiku odbędzie się seria tematycznych webinarów i warsztatów. Dla najbardziej zaangażowanych przygotowano specjalny program grantowy. Najlepsi uzyskają wsparcie do 40 000 EUR na inicjatywy związane z walką z globalnym ociepleniem.
CEE Community LAB to nowa inicjatywa wspierana przez EIT Climate-KIC – organizację Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), skierowana nie tylko do instytucji, ale przede wszystkim stworzone z myślą
o aktywistach, naukowcach i liderach zaangażowanych aktywne działania na rzecz zmian klimatycznych. Istotą
i motorem napędowym projektu ma być silna, międzynarodowa społeczność kompetentnych ekspertów, ale także aktywnych zwolenników zrównoważonego rozwoju.
Od idei do wdrożenia
Idea Community LAB wywodzi się z realnej potrzeby stworzenia wspólnoty działaczy klimatycznych
i zidentyfikowanego braku międzynarodowej współpracy w regionie w tych obszarach. Pierwsze działania, które dały podłoże pod stworzenie międzynarodowej społecznosci innowatorów klimatycznych, to stworzenie mapy blisko 900 już aktywnych działaczy w Europie środkowo-wschodniej. . Wśród nich znaleźli się ważni aktywiści, decydenci, działacze, naukowcy i dziennikarze, z dziewięciu krajów regionów, którzy skupiają się na walce z globalnym ociepleniem. W ten sposób konsorcjum partnerów EIT Climate-KIC, takich jak Cleantech ForEst, Impact Hub, Ashoka, 4CF Strategic Foresight (Polska) oraz Centre for Systems Solutions (Polska) rozpoczęło pracę nad utworzeniem innowacyjnego ‘laboratorium’ społeczności.
Community LAB ruszył 1 października 2020 roku inaugurującym wydarzeniem online, na którym przedstawiono założenia projektu. . W najbliższych miesiącach można liczyć na sporą dawkę inspirujących webinarów i innych wydarzeń tematycznych. To będzie świetna okazja dla członków społeczności oraz zaproszonych gości, aby poznać się bliżej i podzielić tym co najważniejsze – wiedzą i pomysłami. Wszystkie działania prowadzone w ramach Community LAB będą rejestrowane, aby dokumentować pomysły uczestników oraz wdrażać koncepcje na rzecz przekształcenia Europy Środkowej i Wschodniej w lidera pozytywnych zmian na rzecz klimatu.
Misja, cele i narzędzia Community LAB
Przyspieszenie zmian systemowych w całym regionie i integracja zainteresowanych stron – to klucz do sukcesu. Zgodnie z tą wizją, rola Community LAB polega na inicjowaniu i koordynowaniu współpracy wspomnianych liderów zmian celem rozwijania projektów związanych z ratowaniem naszej planety. Nie bez znaczenia jest tu wsparcie międzynarodowej wspólnoty. Na poziomie lokalnym oznacza to aranżowanie współpracy różnych firm i instytucji, które z pomocą ekosystemu partnerów EIT Climate-KIC odblokują innowacje w regionie i zachęcą do pracy kolejne podmioty.
Społeczności skupione wokół Community LAB to także platforma dostarczająca specjalistyczną wiedzę większemu gronu odbiorców. Nie zabraknie tu różnorodnych materiałów, w tym jakościowych map i raportów. Community LAB dostarcza narzędzia do networkingu i dzielenia się wiedzą na rzecz budowania przyszłości naszej planety zgodnie
z ideą zrównoważonego rozwoju. Jako platforma wymiany doświadczeń, pod egidą EIT Climate-KIC, usprawni europejską sieć kontaktów między instytucjami i niezależnymi podmiotami społecznymi oraz aktywistami. Community LAB będzie również swoistym inkubatorem projektów pro-ekologicznych, oferując w formule konkursowej możliwość uzyskania wsparcia finansowego. Community Lab jest finansowany przez CKIC.
Pierwsza okazja do zdobycia nawet do 40 000 EUR na inicjatywy związane z walką z globalnym ociepleniem pojawi się już w październiku. Podczas zbliżającej się serii webinarów i warsztatów będzie można zdobyć atrakcyjne granty. To również niepowtarzalna okazja do pracy w międzynarodowym środowisku i budowania nowej świadomości ekologicznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Aby wziąć udział w nadchodzących wydarzeniach wystarczy zarejestrować się do 20 października na stronie pod linkiem.
EIT Climate-KIC to największa europejska organizacja zajmująca się przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym poprzez innowacje. Bazując na systemowym podejściu, organizacja łączy najbardziej ambitnych interesariuszy klimatycznych w Europie w obrębie miast, regionów, a nawet całych państw. Współpracując z ponad 400 partnerami, EIT Climate-KIC stawia czoła kryzysowi klimatycznemu poprzez wywoływanie głębokich zmian w obszarach działalności człowieka, które mają wpływ na emisję gazów cieplarnianych.