Fotowoltaika dla rolnika – czy to opłacalne?
Instalacja fotowoltaiczna na dachach gospodarstw rolnych to w naszym kraju wciąż rzadki widok, w przeciwieństwie do państw Europy Zachodniej. Działalność rolnicza, bez względu na jej charakter, wykazuje wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną, więc tego typu odnawialne źródło energii sprawdza się tutaj doskonale. Fotowoltaika w rolnictwie pełni funkcję zaopatrującą w energię urządzenia oraz narzędzia niezbędne w gospodarstwie.
Korzyści z instalacji fotowoltaicznej dla rolnictwa
Pierwszym zyskiem dla rolnika z posiadania własnej elektrowni solarnej jest możliwość produkcji energii w ilościach odpowiadających zapotrzebowaniu danego gospodarstwa. Podobnie, jak w przypadku odbiorców indywidualnych, rolnicy otrzymują szansę na uniezależnienie się od dostawców energii oraz od wciąż rosnących cen prądu. Kolejnym atutem posiadania fotowoltaiki w rolnictwie jest to, że w sytuacji awarii lub przerw w dostawie prądu gospodarstwo rolnicze nie musi zawieszać swojej działalności na ten czas. Ponadto gospodarstwo rolne, wyposażone w instalację fotowoltaiczną, staje się przyjazne dla środowiska, wykorzystując odnawialne źródła energii.
Opłacalność instalacji fotowoltaicznej w rolnictwie
Szacuje się, że w gospodarstwach rolnych inwestycja w fotowoltaikę zwraca się szybciej niż w przypadku przedsiębiorstw. Dzieje się tak za sprawą podatku VAT z inwestycji, który rolnicy mogą odliczać w wysokości 23%. Kolejną ulgą dla gospodarstw rolniczych, wyposażonych w instalację fotowoltaiczną, jest obniżka o 25% podatku gruntowego. Z ulg można korzystać nawet przez okres 15 lat. Dzięki takiemu rozwiązaniu inwestycja w fotowoltaikę zwraca się już po kilku latach, a w ciągu następnych przynosi wyłącznie zyski.
Dotacje dla rolników
W ramach dofinansowań rządowych i samorządowych rolnicy mogą skorzystać z dotacji do instalacji fotowoltaicznej. Najpopularniejszymi programami dofinansowania do fotowoltaiki dla rolnika są:
- Agroenergia – dofinansowanie w wysokości do 20% (nie więcej niż 15 tysięcy zł) w przypadku instalacji o mocy 10-30 kWp lub do 13% (nie więcej niż 25 tysięcy zł) przypadku instalacji o mocy 30-50 kWp,
- Mój Prąd oraz Czyste powietrze – pod warunkiem, że panele fotowoltaiczne będą zainstalowane również na budynkach mieszkalnych,
- ulga termomodernizacyjna – odliczenie kosztów inwestycji od podatku.
Złożenie wniosku o dofinansowanie do fotowoltaiki można powierzyć firmie Eco Energy, która, oprócz montażu instalacji, pomaga rolnikom uzyskać dotację na ten cel.
Rolnik jako prosument
Gospodarstwa rolne, wzorem domowych, mogą stać się prosumentami. Wszelkie nadwyżki energii elektrycznej, wyprodukowane poprzez własną elektrownię solarną, rolnik może przekazywać do sieci publicznej, a następnie wykorzystać je ponownie.
Podsumowując, inwestycja w montaż instalacji fotowoltaicznej, to opłacalne przedsięwzięcie dla gospodarstw rolnych, które jest w stanie sprostać ich wysokiemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Jednocześnie przed rolnikiem otwierają się możliwości zwrotu poniesionych kosztów, a to sprawia, że jednocześnie rosną jego oszczędności.
Materiał zewnętrzny