Gwałtowne burze, powodzie – takie będą skutki ocieplenia
Są już badania jednoznacznie potwierdzające, że klimat się zmienia. – Z przedstawionych informacji wynika, że temperatura wzrasta o 0,03 stopnia Celsjusza rocznie.
– mówi Wojciech Stępniewski z organizacji WWF. Oznacza to, że za sto lat możemy mieć problem z gwałtownymi burzami, ociepleniem oceanów i topnieniem lodowców. Konsekwencją może być zatopienie niżej położonych wysp.
WWF oparł swoje wnioski na podstawie wyników badań amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, brytyjskiego biura meteorologicznego oraz polskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Profesor Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uważa, że ocieplenie klimatu jest ogromnym naukowym problemem. Członek nagrodzonego pokojowym Noblem Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu mówi jednak, że w sensie społecznym te zmiany niekoniecznie są negatywne.
Z cieplejszego klimatu na pewno nie będą cieszyć się właściciele wyciągów narciarskich, zadowolone natomiast będą osoby, które uprawiają winogrona. Cieplejszy Bałtyk pewnie nie stanie się większą atrakcją turystyczną ze względu na rozkwitające sinice.
B. minister środowiska Maciej Nowicki uważa, że polski rząd robi sporo w dziecinie ochrony klimatu, można jednak robić znacznie więcej. Jego zdaniem Polska największy problem ma obecnie z odpadami komunalnymi. – Jeżeli szybko kwestia segregacji śmieci nie zostanie rozwiązana, to niedługo Unia Europejska będzie na nas nakładać kary za niespełnienie wspólnotowych norm – przestrzega. Większość krajów w Unii już rozwiązała ten problem.
Więcej: JAR