Innowacyjność w budownictwie
Budując dom, myślimy o kosztach jego utrzymania. Dlatego warto zainwestować w dom energooszczędny, biorąc pod uwagę tendencję wzrostową cen energii. A można zaoszczędzić nawet do 6 tys. zł.
Czym charakteryzuje się dom energooszczędny? Obiekty wznoszone w takim standardzie mają dobrą izolację przegród zewnętrznych i okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. Szczególną uwagę poświęca się miejscom, w których na skutek przerwania ciągłości izolacji cieplnej mogą tworzyć się tzw. mostki termiczne.
Nie stosuje się w nich okien połaciowych. Stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku jest z reguły niższy niż w tradycyjnych obiektach. Pomieszczenia są tak usytuowane, by można było korzystać z energii słonecznej do ich dogrzewania i oświetlania (tzw. ogrzewanie pasywne).
Stosuje się wyłącznie wentylację mechaniczną z rekuperacją, aby wykorzystywać ciepło zawarte w powietrzu usuwanym na zewnątrz, a dodatkowym urządzeniem jest gruntowa czerpnia powietrza. Koszt budowy domu energooszczędnego, w zależności od wybranych rozwiązań, wynosi na ogół od kilku do ok. 12 proc. kosztów obiektu standardowego.
Wpływ na to mają takie czynniki, jak wykonanie solidnej izolacji ścian (podłóg, fundamentów i dachu), wyposażenie budynku w wentylację z rekuperatorem i gruntowym wymiennikiem ciepła oraz montaż specjalnych okien. Jest to jednak inwestycja, która się opłaca. W domu jednorodzinnym o powierzchni 150-200 m2 można osiągnąć zmniejszenie zużycia energii od 10 tys. do 16 tys. kWh rocznie, co oznacza od 1800 do 6 tys. zł oszczędności, w zależności od wykorzystywanego paliwa.
Nowością na polskim rynku kredytowym są specjalne pożyczki na energooszczędne inwestycje. Bank Ochrony Środowiska udzieli taniego kredytu, jeśli przeznaczymy go na energooszczędny dom lub mieszkanie. Argumenty na rzecz budownictwa energooszczędnego to m.in:
1. Redukcja comiesięcznych kosztów poprzez ograniczenie zużycia energii.
2. Budynek tani w utrzymaniu. Płacimy tylko za to, co zużywamy i czego potrzebujemy, a nie za to, co zostanie zmarnowane.
3. Wykorzystanie energii odnawialnej uniezależnia nas od podwyżek cen energii.
4. Dom energooszczędny jest przyjazny środowisku, emituje mniejszą ilość trujących gazów do atmosfery.
5. Możliwość uzyskania w niektórych bankach korzystnego kredytu hipotecznego na taki dom.
6. W świetle nowej ustawy o systemie oceny energetycznej budynków taki dom otrzyma wysoką klasę energetyczną, co wpłynie korzystnie na jego wartość rynkową.
MAREK MAJCHRZAK
Dla www.Ecoportal.com.pl. Eurogospodarka.pl