Jak dobrze dobrać kocioł 5 klasy?
Kiedyś wybór kotła centralnego ogrzewania był prosty, wystarczyło znać moc a najczęściej stosowanym kryterium była cena. Obecnie jest to znacznie trudniejsze, ponieważ po wprowadzeniu nowych przepisów można wybierać tylko między kotłami spełniającymi normy klasy 5.
Co wyróżnia kotły 5 klasy?
Kotły 5 klasy to przede wszystkim kotły ekologiczne spełniające kryteria zawarte w normie PN EN 303-5:2012 oraz jeszcze bardziej rygorystycznej dyrektywie unijnej Ekodesing. Kotły te przeznaczone są do spalania wysokiej jakości paliwa, przede wszystkim pelletu i ekogroszku, które są przyjazne dla środowiska i nie powodują zanieczyszczeń niskiej emisji.
Proces spalania opału jest w pełni zautomatyzowany i kontrolowany przez sterowniki. Dzięki temu sprawność energetyczna kotłów wynosi ok. 90%, a to oznacza wymierne oszczędności podczas sezonu grzewczego. Tradycyjne kotły zasypowe osiągały sprawność na poziomie 60%.
Dla użytkowników nie bez znaczenia jest także wygoda obsługi. Wszystkie kotły 5 klasy są kotłami z podajnikiem, który samodzielnie dozuje odpowiednią ilość opału, wystarczy tylko raz na kilka dni uzupełnić zasobnik.
Fot. Ekologiczne kotły 5 klasy firmy Kotły Białek z Pleszewa
Fot. Kotły z podajnikiem, również od producenta Kotly-Bialek.pl
Kocioł CO – na co szczególnie zwrócić uwagę?
Przed wyborem konkretnego kotła należy przede wszystkim sprawdzić, czy producent posiada certyfikat 5 kasy na dany model. To bardzo ważne, ponieważ tylko kotły z certyfikatem dają pewność spełniania kryteriów określonych normami prawnymi. Kotły bez certyfikatu nie tylko mogą wydzielać więcej zanieczyszczeń, ale też posiadać mniejszą sprawność, a to oznacza większe koszty eksploatacji. Najważniejsze jest jednak to, że tylko zakup kotła z certyfikatem daje możliwość dofinansowania jego zakupu. Wielkość dotacji zależy od lokalnych rozwiązań, ale może sięgać nawet 90% kosztów zakupu.
Kolejną sprawą jest prawidłowy dobór mocy kotła. Kocioł przewymiarowany powoduje spadek jego sprawności oraz efektywności, niepotrzebnie marnuje się nadmiar energii. W przypadku niedoszacowania mocy, pomieszczenia stale będą niedogrzane. Nieprawidłowe dobranie mocy powoduje także szybsze zużycie niektórych elementów, a tym samym skraca żywotność kotła.
Podczas eksploatacji należy stosować się do zaleceń producenta, zapewnia to nie tylko możliwość skorzystania z gwarancji, ale także osiągnięcie większej efektywności kotła centralnego ogrzewania.