Jak prowadzić firmę w zgodzie z zasadami ekologii?
Prowadzisz firmę i chcesz przyczynić się do zahamowania zmian klimatycznych? Sprawdź, jakie rozwiązania ekologiczne możesz wprowadzić w swoim przedsiębiorstwie. Poznaj również związane z tym korzyści.
Ekologia w biznesie – korzyści dla firmy i środowiska
Prowadzenie firmy zgodnie z zasadami ekologii wpisuje się w ideę społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Polega ona na tym, że przedsiębiorstwo uwzględnia w prowadzonej działalności aspekty środowiskowe oraz relacje z różnymi grupami interesariuszy, w tym klientami, dostawcami czy lokalnymi instytucjami.
Przedsiębiorca dzięki proekologicznym działaniom ogranicza swój ślad węglowy i zapobiega zanieczyszczaniu środowiska oraz zmianom klimatycznym. W rezultacie zyskuje korzyści wizerunkowe, co pozwala mu pozyskiwać nowych klientów i pracowników, a także ułatwia nawiązywanie współpracy z kontrahentami.
Odnawialne źródła energii w firmie
Jeśli zależy Ci na ekologii, zainwestuj w zieloną energię. Możesz wyposażyć swoją firmę m.in. w instalację fotowoltaiczną, kolektory słoneczne do podgrzewania wody, pompę ciepła czy magazyn energii. Dzięki panelom fotowoltaicznym znacząco zmniejszysz koszty zużycia prądu w firmie, a magazyn energii sprawi, że unikniesz przestojów w działalności spowodowanych awariami sieci energetycznej. Pozwoli on także korzystać z darmowego prądu nawet nocą czy podczas pochmurnych dni. Za pomocą pompy ciepła ogrzejesz firmowe biura, magazyny i inne pomieszczenia czystą energią pozyskaną z gruntu, powietrza lub wody. Urządzenie to umożliwia też chłodzenie i klimatyzowanie budynków.
Wyposażenie firmy w odnawialne źródła energii wymaga sporych kosztów inwestycyjnych. Nie musisz przeznaczać na ten cel dużej kwoty gotówki, co wiązałoby się z zamrażaniem kapitału. Korzystniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców są zewnętrzne źródła finansowania. Warty rozważenia jest zwłaszcza leasing paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii. Przedmiot sfinansujesz w wygodnych ratach, które będziesz opłacać z bieżących przychodów swojej firmy. Warunki umowy dostosujesz elastycznie do swoich potrzeb, m.in. pod względem okresu spłaty, harmonogramu płatności czy wysokości wpłaty własnej. Po zakończeniu leasingu możesz korzystnie wykupić przedmiot umowy na własność.
Ekologiczny transport
Warto zastąpić służbowe samochody spalinowe pojazdami z napędem elektrycznym, które nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery. Jednocześnie kierowca zyskuje dodatkowe korzyści, w tym możliwość korzystania z buspasów, stref czystego transportu czy bezpłatnych parkingów i darmowych odcinków autostrad.
Możesz też zachęcić pracowników, aby dojeżdżali do pracy na rowerze lub hulajnodze. Korzystnym rozwiązaniem dla ekologii będzie także wybór publicznych środków transportu – warto więc dofinansować zatrudnionym osobom zakup biletów komunikacji miejskiej. Inny ciekawy pomysł to promowanie w firmie idei carpoolingu, czyli grupowych przejazdów samochodem.
Segregacja odpadów
Zadbasz o ekologię także wtedy, kiedy umieścisz w firmie kosze do segregacji poszczególnych rodzajów śmieci, np. plastiku, szkła, papieru, metalu i odpadów biodegradowalnych.
Recykling w firmie
Przyczynisz się do ochrony środowiska, jeśli zaczniesz powtórnie wykorzystywać odpady – mogą z nich powstać np. różne gadżety z logo firmy – długopisy, ubrania, kubki czy torby. Warto też używać produktów, które powstały z materiałów z recyklingu, np. ekologicznego papieru. Dzięki takim działaniom Twoje przedsiębiorstwo przyczyni się do ochrony zasobów przyrody i ograniczy problem zanieczyszczania środowiska.
Akcje proekologiczne
Możesz zaangażować w działania ekologiczne zarówno swoich pracowników, klientów, jak i kontrahentów. Akcje mogą polegać np. na wspólnym sadzeniu drzew i roślin miododajnych, sprzątaniu lasu, zbiórkach makulatury, baterii i elektrośmieci czy organizacji ekologicznych pikników edukacyjnych.
Ekologiczne sprzątanie firmowych pomieszczeń
Konwencjonalne środki czystości powstają na bazie silnych detergentów, które zagrażają środowisku. Dlatego warto zastąpić je ekologicznymi, biodegradowalnymi odpowiednikami.
Oszczędzanie energii i zasobów naturalnych
Dobrym pomysłem może być przyklejenie w różnych miejscach firmy naklejek, które przypominają o zakręcaniu wody, gaszeniu światła czy ładowaniu zmywarki do pełna przed włączeniem. Warto też wymienić żarówki na LED oraz zamontować termostaty i czujniki sterujące oświetleniem. Sposobem na oszczędzanie papieru będzie natomiast elektroniczny obieg dokumentów w firmie, stosowanie opakowań wielokrotnego użytku czy rezygnacja z drukowanych reklam (ulotek, bannerów, wizytówek).
Artykuł sponsorowany