Jakość powietrza a jakość życia
Różnego rodzaju problemy środowiskowe, którym współczesna ludzkość musi stawiać czoła, powodują konieczność wdrażania w życie funkcjonalnych rozwiązań z jednej strony chroniące naturalne zasoby, a z drugiej podnoszące komfort życia.
Spośród takich rozwiązań wymienia się rekuperację.
Jakość powietrza a jakość życia
Każdy człowiek sporą część dnia spędza w rozmaitych pomieszczeniach – domowych i nie tylko, stąd też wszyscy mają świadomość tego, jak ważne jest to, by były one wyposażone w sprawnie działającą wentylację. Gdyby nie ona, w pomieszczeniach nie dochodziłoby do wymiany powietrza zużytego na nowe, co na dłuższą metę jest bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia ludzkiego, ale nawet i życia. Zauważyć jednakże przy tej sposobności należy, iż wentylacja wentylacji nierówna, a w obszarze tym pojawia się kilka opcji do wyboru. Obecnie największy nacisk kładzie się na wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła określaną również mianem rekuperacji. Czy jest to chwilowa moda, która za jakiś czas przeminie? Otóż nie – należy ją natomiast postrzegać w kategoriach rozwiązania stanowiącego odpowiedź na wyzwania związane z ogrzewaniem budynków.
Warto przy tej okazji nadmienić, iż zgodnie z obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami każdy nowo powstający budynek musi się odznaczać bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną. Z tego też właśnie względu budownictwo energooszczędne oraz pasywne zyskują na popularności.
Rekuperacja to gwarancja komfortu na wysokim poziomie
Nie należy się obawiać tego, że niskie zapotrzebowanie budynku nie ciepło oznacza dla mieszkańców żadnych niedogodności w kwestii komfortu termicznego. Rekuperacja przynosi szereg korzyści takich jak m. in.:
ciągły dostęp do świeżego powietrza – im więcej osób przebywa w budynku, tym większe jest na nie zapotrzebowanie; sprawna wymiana zużytego powietrza na nowe ma tutaj niebagatelne znaczenie,
wyraźna poprawa komfortu klimatycznego bez względu na porę roku,
obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynku – rachunki za ogrzewanie są niższe nawet do 30 proc.,
lepsze warunki bytowe – w pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną nie występują pleśń i grzyby, wyeliminowane zatem zostają zagrożenia dla zdrowia; badania niezbicie dowodzą, iż jakość powietrza ma nierozerwalny związek z licznymi chorobami, np. alergicznymi, brak ryzyka nadmiernego wychładzania pomieszczeń, redukcja hałasu.
Wentylacja grawitacyjna kontra mechaniczna
Należy się spodziewać, iż w przeciągu kilku lub kilkunastu lat nastąpi wyparcie z rynku wentylacji grawitacyjnej na rzecz rekuperacji. Wentylacja grawitacyjna, choć wciąż powszechnie stosowana, nie jest bowiem w stanie sprostać realnym potrzebom i oczekiwaniom. Wynika to ze specyfiki jej funkcjonowania – jest to rozwiązanie, które sprawdza się jedynie w określonych warunkach zewnętrznych. Muszą tu zostać spełnione pewne warunki:
temperatura na zewnątrz musi wynosi mniej niż 12 st. C.,
okna w pomieszczeniach muszą być rozszczelnione lub otwarte.
W przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie jest to wymagane – przepływ powietrza jest sterowany i ściśle dostosowywany do określonych potrzeb.
Zobacz także: Montaż rekuperacji sposobem na obniżenie rachunków