Jelonek wyprodukuje „czysty” prąd w Jeleniej Górze
W Jeleniej Górze powstanie pierwsza designerska elektrownia fotowoltaiczna w Polsce. 30 tys. paneli zostanie ułożonych w kształt symbolu miasta – jelonka. Firma Polski Solar S.A. zapowiedziała rozpoczęcie prac na początek 2018 roku.
Unikatowy w skali Polski i świata projekt powstanie na działce przy Trasie Czeskiej, którą firma Polski Solar dzierżawi od miasta. Na kształt jelonka złożą się czarne, monokrystaliczne oraz niebieskie, polikrystaliczne panele słoneczne. Zajmą powierzchnię 22 hektarów. Dzięki temu symbol miasta będzie dobrze widoczny z gór.
– Wpisanie jelonka w projekt elektrowni fotowoltaicznej było dla nas oczywistym wyborem. W ten sposób nie tylko odwołujemy się do nazwy Jeleniej Góry i promujemy ją w Polsce i na świecie. Oddajemy również uznanie przełomowym zmianom, na które się zdecydowała, stając się liderem w dążeniu do niezależności energetycznej – mówi William Buba, dyrektor generalny firmy Polski Solar.
Obecność jelonka w herbie Jeleniej Góry, a wkrótce również w formie designerskiej elektrowni, wiąże się z legendą sięgającą czasów Bolesława Krzywoustego. Książę w pogoni za zwierzęciem zapędził się w tereny dzisiejszego miasta. Jeleń chciał w ten sposób na dłużej zatrzymać go w rejonie, by zobaczył piękno okolicy. W rezultacie Bolesław Krzywousty w 1108 roku wystawił tu zamek warowny.
Jelonek, a w zasadzie Centrum Energii Odnawialnej Jelenia Góra, powstaje w ramach Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej. Instalacja o łącznej mocy 10 MW wyprodukuje „czysty” prąd, który zaspokoi potrzeby 4,5 tys. lokalnych gospodarstw domowych. Pierwsze prace ruszą na początku 2018 roku. Wartość inwestycji szacowana jest na 37 mln zł netto.
– Klastry energii odnawialnej to przyszłość sektora energetycznego. Mają ogromne znaczenie w kwestii poprawy jakości powietrza w Kotlinie Jeleniogórskiej, ale również ze względu na obniżenie kosztów funkcjonowania powiatu – mówi Jacek Ryński, wiceprezes Fundacji Polski Solar Holding, koordynatora klastra.
Jeleniogórski Klaster Energii Odnawialnej powstał w październiku 2017 roku. Porozumienie podpisał wówczas Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, a także przedstawiciele firm Polski Solar oraz Maf Energy.
To szóste tego rodzaju przedsięwzięcie realizowanym przez firmę Polski Solar z samorządami. Wcześniej powołano: Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej (gminy Ciepłowody, Stoszowice, Ziębice i Ząbkowice), Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Trzebnickich (Prusice, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Wołów i Żmigród), Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej (Olszyna, Gryfów Śląski, Leśna, Siekierczyn i Lubań), Izerski Klaster Energii Odnawialnej (Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica), Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich (Domaniów, Kondratowice, Przeworno, Strzelin i Wiązów).
Swoim działaniem Polski Solar wspiera cel związany z członkostwem Polski w Unii Europejskiej, czyli osiągnięcia progu 15% energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych do 2020 roku.
prexpert.com.pl