Kiedy warto wykonać badanie termowizyjne?
Badanie termowizyjne stanowi stosunkowo szybki i prosty sposób na ustalenie miejsc, przez które z budynku ucieka ciepło. Dzięki niemu można upewnić się, czy dom został poprawnie wykonany i czy nie popełniono błędów podczas układania izolacji.
Badanie termowizyjne – kiedy warto je wykonać?
Badanie termowizyjne pozwala dokładnie ustalić, jaki jest stan izolacji termicznej, czy stolarka okienna jest rzeczywiście szczelna i czy nie ma wad w instalacji grzewczej. Badanie może także pomóc w przypadku awarii instalacji centralnego ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej. Umożliwia zlokalizowanie miejsca, w którym pod posadzką lub tynkiem rozlała się woda. Badanie warto wykonać, gdy przymierzamy się do zakupu domu i chcemy dokładnie poznać jakość jego ocieplenia. A także po wykonaniu prac termoizolacyjnych w nowym budynku. Zamówienie badań termowizyjnych jest wskazane również w sytuacji, gdy w domu efektywność ogrzewania jest satysfakcjonująca, ale niekorzystnie prezentuje się poziom strat ciepła, co z kolei przekłada się na wysokie rachunki za ogrzewanie.
Jak wykonuje się badanie termowizyjne?
Badanie za pomocą kamery termowizyjnej prowadzi się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Dla uzyskania wiarygodnych wyników ważne jest, aby zostało zrealizowane w odpowiednich warunkach: w trakcie sezonu grzewczego, najlepiej wczesnym rankiem, wieczorem lub podczas zachmurzonego, bezsłonecznego dnia. Różnica temperatur między wnętrzami a otoczeniem powinna sięgać 12ºC.
W dobrze zaizolowanym domu energooszczędnym występuje duża różnica temperatur pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną powierzchnią ścian. Przegrody są cieplejsze w środku, chłodniejsze na zewnątrz. Im różnica jest mniejsza – ściany wewnętrzne są wychłodzone, a zewnętrzne ciepłe – tym gorzej świadczy to o stanie technicznym, w jakim znajduje się budynek.
Jak interpretować wyniki badania termowizyjnego?
Wyniki badania termowizyjnego są obrazowane w postaci kolorowej mapy (termogramu), na której można zobaczyć, jaką temperaturę mają ściany wewnątrz i na zewnątrz domu. Jednorodny kolor oznacza, że budynek jest dobrze zaizolowany, ciepło z niego nie ucieka. Im bardziej zróżnicowane są kolory na termogramie, tym gorzej świadczy to o stanie, w jakim znajduje się budynek. Przy czym mapa może być przedstawiona zarówno w odcieniach szarości, jak w dużo bardziej bogatej palecie barw. To zależy wyłącznie od sposobu ustawienia urządzenia.
Temu samemu kolorowi w różnych termogramach mogą odpowiadać inne wartości liczbowe, nie można więc porównywać wyników z różnych urządzeń, jeśli nie były ustawione w tej samej skali. Trzeba też pamiętać, że interpretacja wyników w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych, w jakich pomiar został wykonany. Podczas analizowania mapy przede wszystkim zwraca się uwagę na zróżnicowanie temperatur, ale trzeba pamiętać, że nie każda niejednorodność oznacza, że w danym miejscu powstał mostek termiczny.
Potrzebujesz więcej informacji na temat budowy i eksploatacji domu jednorodzinnego?