Koszyczek rumianku – właściwości i zastosowanie
Dla jednych chwast, dla innych ozdoba, zaś dla wszystkich, którzy wiedzą cokolwiek o życiu w zgodzie z naturą-drogocenna, stosowana od wieków, roślina lecznicza. Koszyczek rumianku zbierany w odpowiedniej fazie kwitnienia, wykazuje najlepsze działanie.
Co w nim jest, jak działa, na co i dlaczego pomaga koszyczek rumianku – tego dowiesz się z artykułu!
Rumianek – roślina, którą znajdziesz nie tylko w Europie
Rumianek pospolity (łac. Matricaria recutita) to popularna roślina, która powszechnie występuje na polskich łąkach, polach, przy drogach oraz w przydomowych ogródkach. Dla rolników często jest zwykłym chwastem, dla ogrodników – nie tylko ozdobą, ale i ochroną innych roślin przed chorobami i szkodnikami. Charakterystyczne, drobne, biało-żółte kwiatki o intensywnym zapachu potrafi rozpoznać właściwie każdy i wielu z nas wydaje się, że to typowo polska roślina.
Tymczasem rumianek znajdziemy nie tylko niemal w całej Europie, ale również poza jej obszarem: w Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz Australii! Roślina ta pochodzi znad Morza Śródziemnego, a dokładniej znad wschodniej części jego obszaru i stamtąd przywędrowała na polską (i nie tylko) ziemię.
Czym jest koszyczek rumianku
Surowcem używanym w fitoterapii jest wysuszony koszyczek rumianku. Prawidłowo wysuszony, zachowuje biały kolor kwiatów i charakterystyczny, intensywny zapach. Koszyczki kwiatowe zbierane są w początkowym okresie kwitnienia rośliny, w suche, słoneczne dni, od maja do sierpnia, gdy wydzielają najwięcej olejków eterycznych.
Następnie suszy się je w przewiewnym, zacienionym miejscu w temperaturze poniżej 35˚C. Cierpliwość oczekiwania na wysuszone koszyczki rumianku wynagradzają jego cenne właściwości. W medycynie i kosmetyce wykorzystuje się zarówno napary, jak i – o czym wie niewiele osób – olejek rumiankowy. Mnogość zastosowań tej popularnej rośliny naprawdę robi wrażenie i sprawia, że warto przyjrzeć się jej bliżej.
Koszyczek rumianku – działanie
Właściwie przygotowany i zastosowany koszyczek rumianku, dzięki zawartości cennych, naturalnych składników aktywnych, będzie wykazywał działanie:
• przeciwzapalne;
• przeciwbakteryjne;
• rozkurczowe;
• regenerujące;
• poprawiające trawienie;
• pielęgnacyjne;
• łagodzące i wspierające gojenie;
• uspokajające.
Dzięki różnorodności dobroczynnych składników (głównie olejek eteryczny, flawonoidy) i ich działaniu koszyczek rumianku zawdzięcza miano jednego z najcenniejszych ziół.
Skuteczna pomoc w wielu dolegliwościach
Dobroczynny wpływ jaki ma koszyczek rumianku na ludzki organizm uczynił go cennym surowcem, wykorzystywanym jako składnik preparatów pomagających w różnych dolegliwościach. Stosowany wewnętrznie używany jest często jako środek przeciwzapalny i przeciwskurczowy układu pokarmowego na przykład w nieżycie jelit i żołądka. Zewnętrznie – na stany zapalne skóry, owrzodzenia, hemoroidy, rumień, oparzenia i wiele więcej.
I tak na przykład na bazie rumianku powstał Dentosept, preparat tradycyjnie stosowany w zapaleniu dziąseł i jamy ustnej (w tym przy zapaleniu języka) czy powierzchniowym zapaleniu przyzębia, a także jako środek ściągający, przeciwbakteryjny i przeciwzapalny, w skłonności do krwawienia z dziąseł czy pomocniczo w parodontozie jako środek ściągający. Informacje na temat stosowania Dentoseptu, w tym o wskazaniach
i przeciwwskazaniach, można znaleźć na stronie: https://efektdentoseptu.pl/dentosept/.
Koszyczek rumianku – zastosowanie nie tylko prozdrowotne
Koszyczek rumianku, w różnych formach stosuje się zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie,
w preparatach i działaniach wspierających zdrowie. W warunkach domowych, od wieków przygotowuje się z niego parówki, płukanki i napary. Na jego bazie produkowane są płyny, maści, kosmetyki, herbatki, kompresy, płukanki, olejki do inhalacji i wiele więcej.
Właściwości tej rośliny sprawiają, że sprawdza się jako składnik preparatów na wiele dolegliwości, ale nie tylko. Koszyczek rumianku to również składnik wielu płukanek do włosów – nadaje im połysk i elastyczność oraz ułatwia układanie. Znają go wszystkie blondynki sięgające po naturalne metody dbanie o urodę – stosowany regularnie jako płukanka ma właściwości rozjaśniające kosmyki. Można go znaleźć także coraz częściej w restauracjach – kwiaty rumianku są jadalne, więc nie tylko zdobią talerze, ale i można ich posmakować.
Naturalnie, że warto!