Kredyt na fotowoltaikę – jak znaleźć najtańszą ofertę?
W pierwszej połowie 2024 r. koszt instalacji fotowoltaicznej wynosi w Polsce 3500-9000 zł za 1 kWp. Według danych PTPiREE w II kwartale 2024 roku średnia moc mikroinstalacji wyniosła 10,75 kW, co daje w przybliżeniu cenę 38 000-97 000 zł montażu fotowoltaiki, zależnie od jakości komponentów. Nic zatem dziwnego, że wiele osób decyduje się wziąć kredyt na fotowoltaikę. I to możliwie jak najtańszy. Tylko… gdzie taki znaleźć?
Najtańszy kredyt na fotowoltaikę – czyli jaki?
Wydatków związanych z założeniem mikroinstalacji jest tak wiele, że każdemu zależy na tym, by znaleźć jak najtańszy kredyt na fotowoltaikę. Kłopot w tym, że nie ma jednej konkretnej oferty, którą można uznać za najbardziej opłacalną. Bo na koszty kredytowe wpływają przeróżne indywidualne czynniki, takie jak:
- zdolność finansowa,
- historia kredytowa,
- oczekiwany okres spłaty,
- wiek osoby wnioskującej.
A więc kredyt na fotowoltaikę musi zostać jak najlepiej dopasowany do konkretnej osoby i planowanej mikroinstalacji. Co w teorii oznacza konieczność składania wniosków w różnych bankach i porównywania uzyskanych ofert. W praktyce jednak jest znacznie łatwiejsze, szybsze rozwiązanie: kalkulator kredytu gotówkowego, o którym opowiemy więcej w kolejnej części artykułu.
Zanim jednak przejdziemy do omówienia, jak taki kalkulator może pomóc w porównaniu kredytów na fotowoltaikę, wyjaśnimy jeszcze pokrótce, co składa się na koszty kredytu. Zrozumienie tej kwestii pomoże w wybraniu najtańszej opcji. Do kapitału mogą zostać doliczone:
- oprocentowanie – ustalane indywidualnie przez bank, ale brane są pod uwagę stopy procentowe,
- prowizja dla banku – za udzielenie kredytu,
- ubezpieczenie – banki mogą uzależniać swoją decyzję dotyczącą przyznania kredytu od tego czy klient wykupi ubezpieczenie np. od utraty pracy, nieruchomości albo Assistance (składka zostaje doliczona do kredytu),
- marża banku – czyli zarobek kredytodawcy będący składnikiem oprocentowania,
- opłaty – dodatkowe koszty takie jak np. opłata przygotowawcza.
Tani kredyt na fotowoltaikę dopasowany do Twoich potrzeb
W znalezieniu najtańszego kredytu na fotowoltaikę może Ci pomóc kalkulator kredytu gotówkowego mFinanse. To proste i bezpłatne w użyciu narzędzie online, które po wprowadzeniu podstawowych parametrów porównuje oferty kilkunastu różnych banków. Kalkulator ma dostęp do bieżących propozycji kredytodawców, które zestawia ze sobą i wyłania 3 najbardziej opłacalne dla danej osoby.
Do takiej porównywarki wystarczy wprowadzić:
- oczekiwaną kwotę kredytu na fotowoltaikę,
- optymalny okres kredytowania
- oraz wiek kredytobiorcy
po czym kliknąć „Szukaj”. Kalkulator wyświetli najkorzystniejsze wyniki, w których przedstawi:
- możliwą kwotę raty,
- prawdopodobny koszt całkowity
- i oprocentowanie.
Jeśli któraś z propozycji Cię zainteresuje, to możesz zostawić swój numer telefonu, by skontaktował się z Tobą Ekspert mFinanse. Podczas rozmowy wspólnie wybierzecie najbardziej optymalny dla Ciebie i najtańszy kredyt na fotowoltaikę, z uwzględnieniem Twojej zdolności kredytowej. Pamiętaj przy tym, że w ogóle nie musisz informować, na jaki cel potrzebujesz finansowania – w przypadku kredytu gotówkowego nie trzeba wskazywać, na co się go przeznaczy.
Miej też na uwadze aktualne dofinansowania inwestycji w mikroinstalację. Dotacje takie jak Mój Prąd 6.0 albo Czyste Powietrze mogą zmniejszyć kwotę potrzebnego kredytu na fotowoltaikę.
Artykuł sponsorowany.