Magurski Park Narodowy, klejnoty Podkarpacia
Wspólnie z Grupą Nowy Styl odkrywamy klejnoty Podkarpacia. Tam gdzie rozgrzane słońcem polany łączą się linią z błękitem horyzontu, a w powietrzu unosi się zapach kwiatów, czekają bramy do Magurskiego Parku Narodowego – jednego z najmłodszych i najpiękniejszych w Polsce.
Podkarpacki klejnot stara się odkryć dla polskich turystów Grupa Nowy Styl. Podkarpacki producent mebli chce wspierać działalność nieznanego zakątka finansowo i promocyjnie.
Magurski Park Narodowy powstał w 1994 r. Chroni niewielki, ale bardzo unikalny obszar Karpat. Przejście jego najdłuższym szlakiem to całodniowa wycieczka.
To miejsce spotkań kultur pogranicza. Na terenie parku znajdują się starodawne cerkwie, pozostałości po dawnej hucie szkła, zmurszałe rzeźby sprzed lat. Warto zauważyć drewniane cerkwie oraz oryginalne łemkowskie chaty, tzw. „chyże”. Miłośników przyrody nie zwiodą jednak zapewnienia historyków o etnograficznej wartości tego regionu. Kto jeszcze tu nie był, musi zobaczyć na własne oczy najpiękniejsze bukowe lasy, skryć się w starodrzewiu, usłyszeć szum olch…
Panorama Magurskiego Parku to typowy dla Beskidu Niskiego krajobraz gór średnich i niskich. Jego główną częścią jest grzbiet Magury Wątkowskiej. Szczyt wzniesienia – Wątkowa (846 metrów n.p.m.) – to atrakcyjny cel pieszych wędrówek. Magurski Park Narodowy obejmuje górną część doliny Wisłoki. Ta typowo górska rzeka tworzy malownicze przełomy i zakola. Często zmienia kierunek, zazwyczaj po przyjęciu większego dopływu. Wisłoka, wraz ze swoimi licznymi dopływami, stanowi ważny element krajobrazu Parku.
Roślinność
Magurski Park Narodowy ma charakter leśny. Lasy zajmują ok. 95% jego powierzchni. Szata roślinna rozkłada się na dwa piętra. Niżej zachowały się połacie kwitnących łąk, pastwisk i wrzosowisk. Powyżej króluje buczyna karpacka z 200-letnimi okazami drzew. W obu piętrach znaczne powierzchnie zajmują lasy z dominacją jodły oraz sztuczne drzewostany z sosną i brzozą. W Parku występuje 76 roślin chronionych. Szczególnie cennymi gatunkami są: tojad dziubaty i mołdawski, pokrzyk wilcza jagoda, podrzeń żebrowiec, dziewięćsił bezłodygowy, goździk kosmaty, kosaciec syberyjski, zimowit jesienny oraz 21 gatunków storczyków. Na uwagę zasługuje roślinność związana z dawnym osadnictwem: stare odmiany drzew owocowych, czy łany chabra miękkowłosego.
Fauna
Park jest jedną z najbogatszych w Beskidzie Niskim ostoją fauny. Szacuje się, że żyje w nim 200 gatunków zwierząt objętych ochroną. Licznie występują tu jeleń, sarna czy dzik. W Parku możemy trafić na trop drapieżników – wilków, rysi i niedźwiedzi. Swoje gniazda mają w nim puszczyk uralski i myszołów. Szczególne wyróżnienie spotkało gatunek orlika krzykliwego – jego wizerunek znajduje się w godle Parku Magurskiego. Spotkamy tu również puchacza, orła przedniego oraz najrzadsze w Polsce dzięcioły: białogrzbietego i trójpalczastego. Warto dodać, że teren Parku jest domem dla bardzo rzadkiej modliszki zwyczajnej i pięknie ubarwionego chrząszcza
nadobnicę alpejską.
Zabytki Kultury
Ozdobą krajobrazu Beskidu Niskiego są liczne pamiątki po dawnych mieszkańcach tych terenów. Najstarszym śladem życia ludzi w tej części Beskidu Niskiego są pozostałości grodziska z IX–X wieku w Brzezowej, na górze Walik. Wchodziło ono w łańcuch średniowiecznych grodzisk państw Wiślan. W niektórych wsiach zachowały się resztki tradycyjnego budownictwa mieszkalnego, długie łemkowskie chaty, tzw. „chyże”. Na uwagę zasługują wkomponowane w krajobraz stare cmentarze. Znakiem przeszłości są też liczne przydrożne kapliczki, kamienne krzyże i figury wykonane w większości przez miejscowych kamieniarzy.
Ośrodek Edukacyjny
A kiedy pozwolisz się uwieść magii tutejszych łąk, pamiętaj, że los tego miejsca zależy również od Ciebie. Podróżuj odpowiedzialnie! Od maja Park Magurski zachęca do tego szczególnie. Wspólnie ze swoim sponsorem i partnerem, Grupą Nowy Styl, zorganizuje cykl spotkań edukacyjnych, poświęconych odpowiedzialnej turystyce. Ponadto w Ośrodku Edukacyjnym można zapoznać się ze specyfiką Parku, zaopatrzyć się w mapę, przewodnik i bilety na szlaki. W części muzealnej czekają wystawy prezentujące gatunki zwierząt i roślin występujących w Parku.
Zmienną część ekspozycji tworzą fotografie i rysunki. Ośrodek stworzył ciekawą ofertę edukacyjną. Infrastrukturę Ośrodka Edukacyjnego stworzono z myślą o osobach niepełnosprawnych.
eco