Materiały budowlane z odpadów
Polscy naukowcy wykorzystali materiały budowlane z odpadów – opracowali technologię, która pozwala na wykonywanie kompozytowych płyt termoizolacyjnych z wykorzystaniem odpadów pianki poliuretanowej i tworzyw sztucznych termoplastycznych.
Technologia została już nagrodzona srebrnym medalem na ubiegłorocznych targach wynalazczości Brussels Innova oraz dyplomem minister nauki i szkolnictwa wyższego w 2010 roku. Technologię opracowali naukowcy z Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego oddział w Katowicach i Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Płyt Drewnopochodnych sp. z o.o. w Czarnej Wodzie – Zbigniew Paluchiewicz i Leszek Danecki.
Powstałe z odpadów elementy można wykorzystywać w budowie ścianek działowych, stropów, sufitów czy podłóg. Charakteryzują się dobrymi właściwościami fizyko-chemicznymi, porównywalnymi z płytami pilśniowymi i płytami izolacyjnymi, np. z wełny drzewnej.
Naukowcy mają nadzieję, że płyty jeszcze w tym roku trafią na rynek. Podjęli już współpracę z jedną z firm, która planuje wdrożenie technologii. Opracowana technologia została zgłoszona w 2008 r. w Urzędzie Patentowym RP jako projekt wynalazczy pn.
„Sposób wytwarzania płyt termoizolacyjnych” oraz w styczniu 2009 r. w Europejskim Urzędzie Patentowym.(ESZ)
eco