Pompa ciepła – ekologiczna inwestycja na lata
Pompa ciepła – ekologiczna inwestycja na lata. Jeśli przy wyborze systemu grzewczego do domu kierujemy się aspektami ekonomicznymi, warto rozważyć zakup pompy ciepła.
Efektywność tego urządzenia w pełni docenili już m.in. Szwajcarzy, Szwedzi i Austriacy. Instalacja zwraca się po kilku latach eksploatacji, a wysoki komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania sprawiają, że po to ekologiczne rozwiązanie coraz częściej sięgają również Polacy.
Do poszukiwania alternatywnych źródeł ogrzewania w dużej mierze przyczynia się ciągły wzrost cen tradycyjnych paliw kopalnych. Pompy ciepła, do ogrzewania domów i wody użytkowej, wykorzystują darmową energię odnawialną, pochodzącą z otoczenia: gruntu, powietrza lub wody. Nakład finansowy na dobrze wykonaną instalację pompy ciepła należy potraktować jak inwestycję, która dzięki taniej eksploatacji, zwraca się średnio w czasie 7 lat.
Przy prawidłowo ocieplonym budynku, odpowiedniej optymalizacji systemu i zastosowaniu m.in. rekuperacji oraz ogrzewania niskotemperaturowego z automatycznym sterowaniem okres zwrotu można jeszcze skrócić. Największą wydajność zapewni taka konfiguracja mocy urządzenia i dolnego źródła, która będzie idealnie dostosowana do indywidualnego zapotrzebowania grzewczego budynku – tłumaczy Grzegorz Żurakowski, dyrektor handlowy Ecomotyl, wyłączny dystrybutor marki Heliotherm w Polsce.
Wybierając pompę ciepła warto również zwrócić uwagę na efektywność jej obiegu, którą określa współczynnik COP. W urządzeniach Heliotherm, czerpiących ciepło z gruntu, COP może wynosić nawet 7,1. Dla porównania europejska norma zatwierdza urządzenie jako pompę ciepła gdy COP wynosi 3. Im wyższy współczynnik tym sprawniejsza pompa i niższe koszty eksploatacyjne energii elektrycznej.
Równie istotnym czynnikiem jest komfort użytkowania pompy ciepła. Wygodę, nieporównywalną z innymi systemami, zapewnia jej całkowita automatyzacja. Samo urządzenie pracuje w hermetycznym obiegu, nie ma w nim procesów spalania i szkodliwych wyziewów ani odpadów, nie wymaga zatem serwisowania ani corocznego przeglądu, jak w przypadku instalacji gazowej. Obecnie najlepsi producenci pomp wykorzystują komunikację internetową, która zapewnia pełną kontrolę użytkowania. Firma serwisowa może stale monitorować pracę urządzenia, ma możliwość niezwłocznej reakcji, bez konieczności wizyty w domu klienta – dodaje Grzegorz Żurakowski. Dodatkowo użytkownik za pomocą komputera, z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie, sam może skontrolować parametry i je zmienić.
Pompa ciepła jest też najbardziej ekonomicznym urządzeniem grzewczym, spośród systemów grzewczych i przede wszystkim ekologicznym – w procesie wytwarzania energii przez pompę ciepła nie dochodzi do degradacji środowiska, nie występuje też wydzielanie spalin, jak w przypadku pieców opałowych czy kotłów gazowych.
Obserwując doświadczenia krajów wysoko rozwiniętych, można przewidywać, że zainteresowanie tą technologią będzie systematycznie wzrastać również w Polsce.
Rosnąca świadomość przekłada się bowiem na dążenie do wdrażania maksymalnie wydajnych i ekologicznych technologii w naszych domach. Ale pompy ciepła, oprócz ogrzewania budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, sprawdzą się również w hotelach, szkołach, czy ośrodkach spa np. do ogrzewania basenów.
Więcej informacji na stronie www.heliothermpolska.pl