Powietrzna pompa ciepła – tanie grzanie wody przez cały rok!
Wraz z nadejściem Nowego Roku postanawiamy żyć oszczędniej, zastanawiając się, w jaki sposób ograniczyć codzienne wydatki oraz zminimalizować koszty związane z ogrzewaniem mieszkania i wody. Coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania w pełni ekologiczne, takie jak panele słoneczne czy pompy ciepła, które jeszcze niedawno dotyczyły wyłącznie niewielu gospodarstw domowych.
Jak zmniejszyć koszty ogrzewania wody?
Powietrzna pompa ciepła może być jedynym źródłem ogrzewania w domu lub współpracować z innymi urządzeniami grzewczymi np. instalacją solarną na dachu lub kotłem znajdującym się w piwnicy. W zależności od modelu, pompa jest w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę nawet sześcioosobowej rodziny. Doskonale sprawdzi się również w biurze, gdzie zużywa się jej nieporównywalnie mniej, nawet przy większej ilości użytkowników.
Pompa ciepła cwu, jako ekologiczne i bezobsługowe źródło energii często jest porównywana z instalacją solarną, jednak w odróżnieniu od paneli słonecznych ogrzanie wody nie jest uzależnione od warunków atmosferycznych. Jedynym ograniczeniem jest temperatura, jednakże pompa pracuje wydajnie do temperatury zewnętrznej wynoszącej -5°C, czyli, na polskie warunki, przez większą część roku.
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii sprawia, że koszty eksploatacji pompy są bardzo niskie. W porównaniu do kotła olejowego są niższe o 3 razy, a bojlera elektrycznego nawet do 4 razy! Ogromną zaletą instalacji powietrznej pompy ciepła jest brak konieczności przeprowadzania zaawansowanych prac budowlanych ingerujących w grunt.
Ogrzewanie i chłodzenie
Zainstalowanie pompy ciepła pozwala ogrzewać wodę niskim kosztem przez cały rok oraz schładzać wnętrze budynku w miesiącach letnich. Pompę warto umieścić np. w piwnicy, w kotłowni lub w suszarni. Osiągniemy wówczas dodatkowych efekt: pompa nie tylko podgrzeje wodę użytkową, ale także schłodzi i osuszy powietrze, uwalniając pomieszczenie, w którym się znajduje od nadmiernego zawilgocenia, i nieprzyjemnego zapachu, a także chroniąc przed powstawaniem grzybów oraz pleśni.