Program usuwania azbestu
Czy twój dom zbudowany jest z materiałów zawierających szkodliwy azbest? Powinieneś zgłosić to do UM lub UG w twoim regionie.
Zgodnie z dyrektywami UE Polska zobowiązała się do usunięcia do 2032 r. wyrobów zawierających azbest. Już od 1997 r. obowiązuje u nas zakaz produkcji materiałów budowlanych z użyciem azbestu, jednak wciąż zalega on na setkach hektarów dachów. Coraz częściej właściciele budynków, głównie przy okazji remontów i modernizacji, na własną rękę dokonują wymiany pokryć, narażając się na wdychanie rakotwórczych cząstek. Pyły tego szkodliwego odpadu są szczególnie niebezpieczne, gdy trafiają na wysypisko lub w przypadkowe miejsce. Takim sytuacjom ma zapobiegać krajowy program usuwania azbestu.
Np: w Szczecinie wdrażaniem programu zajmuje się UM. Koszty prac związanych z oczyszczaniem terenów niepublicznych, np. domków jednorodzinnych, ponoszą właściciele lub zarządzający. Muszą oni poinformować urząd, ile azbestu znajduje się w ich budynkach. Dane takie znajdują się np. w dokumentacjach budowy domu.
Koszty transportu, magazynowania i utylizacji odpadów pokryje Urząd Miejski. Odpowiednie wnioski trzeba złożyć w Urzędzie Miejskim do 31 marca 2005 r. Będą one rozpatrywane przez specjalną komisję, która sprawdzi, czy firma wynajęta przez właściciela budowli ma odpowiednie zezwolenie na usuwanie azbestu.
A co z ludźmi, którzy nie mają na to pieniędzy? – Nie każdy musi już teraz usuwać azbest – mówi pracownik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska UM. – Do 2032 r. jeszcze dużo czasu, a szczeciński program przewidziany jest na pięć lat. W tym okresie co roku będzie można składać wnioski do UM. Proces wymiany odbywa się sukcesywnie, nie ma wyznaczonych prawnie terminów, w których trzeba to zrobić.
Problem w tym, że azbest po upływie 30 lat zaczyna się pylić i jest niebezpieczny dla zdrowia. – Odrywające się cząstki wnikają do płuc wraz z powietrzem i tworzą w nich ogniska rakotwórcze. Mogą wywołać pylicę azbestową i raka płuc – mówi dr Małgorzata Foszczyńska-Kłoda z regionalnego szpitala onkologicznego.
Azbest znajduje się w płytach falistych dachów, płytach elewacyjnych, niektórych rurach. Był masowo używany do pokryć dachowych w latach 70. XX w. Szacuje się, że w Szczecinie jest około 2,4 tys. ton azbestu.
odpady.org.pl