Rower w codziennej komunikacji
Jazda na rowerze to umiejętność, którą wielu z nas opanowało już w dzieciństwie. Nie jest to czynność, która należy do skomplikowanych. Dlaczego więc tak wiele osób korzysta z tego dobrodziejstwa wyłącznie sporadycznie, ograniczając się do kilku wyjazdów w sezonie?
Sprawdź jak skutecznie wprowadzić rower do codziennej komunikacji i co możesz dzięki temu zyskać.
Przedstawiamy, jak skutecznie przesiąść się z samochodu lub komunikacji miejskiej na rower, tak aby się nie zniechęcić.
Zasada małych kroków
Cel pierwszych wyjazdów nie powinien być zbyt odległy. Jeśli więc od Twojego domu do pracy masz kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilometrów, zacznij od nieco krótszych tras. Możesz na przykład w pierwszej kolejności codziennie dojeżdżać rowerem do oddalonego od Twojego osiedla sklepu po świeże pieczywo. Zwróć uwagę, aby w pierwszej kolejności trasy przebiegały po płaskim terenie, tak abyś zbytnio się nie forsował. Stopniowo zwiększaj kilometraż.
Ogranicz niepotrzebny balast
Nie zabieraj zbyt wielu rzeczy, które będą Ci ciążyć podczas regularnych wyjazdów. Zabieraj rzeczy wyłącznie niezbędne i ogranicz ich ilość do absolutnego minimum. Zamiast bluzy, która będzie ważyła bardzo dużo i która ostatecznie może się nawet nie przydać, zabierz ze sobą lekki softshell, który spokojnie możesz zmieścić do niewielkich rozmiarów plecaka. Nie rezygnuj jednak z nawodnienia. Zamontuj w rowerze uchwyt na butelki i zabierz ze sobą wodę.
Zadbaj o swój komfort
Dobrze dopasowane poszczególne elementy roweru pozwolą Ci czuć się w trakcie jazdy komfortowo, a co więcej nie nabawisz się kontuzji. Zanim więc wsiądziesz na rower dobierz odpowiednie siodełko dostosowane do budowy, które ograniczy dolegliwości bólowe. Siodełko należy później odpowiednio wyregulować. Adekwatną dla Ciebie wysokość ustalisz w sposób następujący: usiądź na siodełku i postaw stopę na platformie pedała. Jeśli zginasz nogę w kolanie – podwyższ siodełko, jeśli zaś nie sięgasz platformy – obniż siodełko.
Noga powinna być idealnie wyprostowana w jednej linii z tułowiem. Dokładnie tak samo ważne jest ustawienie kierownicy. Zwróć szczególną uwagę, abyś miał łatwy dostęp do przerzutek i hamulców. Jeśli chwytając kierownicę Twoje nadgarstki stają się wygięte w górę lub w dół, powinieneś zmienić ustawienie.
Daj sobie czas
Nie zniechęcaj się, jeśli po kilku dniach Twój zapał spada. Organizm potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowej formy aktywności i wprowadzić nowy nawyk. Jeśli wprowadzisz w życie powyższe zasady z czasem będziesz w stanie całkowicie zrezygnować z samochodu i komunikacji miejskiej na rzecz tego ekologicznego rozwiązania. Pamiętaj – czas działa na Twoją korzyść.
Zalety regularnej jazdy na rowerze
Codzienna jazda na rowerze, która całkowicie zastąpi korzystanie z innych środków transportu, niesie za sobą wiele korzyści. Są to między innymi:
- Zdrowie i sylwetka – codzienna jazda na rowerze to wystarczająca dawka ruchu jakiej potrzebuje Twój organizm, aby zachować szczupłą sylwetkę. Codzienne przejażdżki zwiększają odporność, a organizm przy tak intensywnym ruchu znacznie szybciej oczyszcza się z toksyn.
- Brak korków – na rowerze bez problemu ominiesz wszelkie korki, wybierając ścieżki rowerowe, parki lub boczne ulice. Nie stojąc w korku, wdychasz też mniej spalin,
- Ochrona środowiska – rower to najbardziej przyjazny dla środowiska środek transportu, który nie generuje żadnych spalin i nie zanieczyszcza powietrza. Wybierając rower nie przyczyniasz się więc do groźnych zmian klimatycznych.
- Oszczędność – po pierwsze zakup roweru w porównaniu z zakupem samochodu wiąże się z niewielkim kosztem. Po drugie rowerzyści nie płacą za paliwo, parkingi ani też za bilety w komunikacji miejskiej.