Ścieżka SMART jako katalizator rozwoju zielonych technologii w Polsce
Jednym z najważniejszych elementów transformacji gospodarczej w Polsce jest rozwój zielonych technologi. Procesy realizowane pod tym kątem mają na celu prowadzenie bardziej zrównoważonych działalności, a także osiągnięcie neutralności klimatycznej zgodnie z wytycznymi Europejskiego Zielonego Ładu. Do istotnych katalizatorów rozwiązań podnoszących potencjał zwrotu w kierunku bardziej ekologicznej gospodarki należy Ścieżka SMART, która jest stałą częścią Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027.
Środki finansowe na inwestycje
Ścieżka SMART ma na celu umożliwić przedsiębiorstwom realizację różnego rodzaju projektów badawczo-rozwojowych, a zarazem stymulować proces wdrażania zielonych technologii. Te ostatnie są niezbędne dla długoterminowego rozwoju gospodarczego Polski. Struktura Ścieżki SMART została opracowana specjalnie z myślą o tym, aby umożliwić podmiotom zazielenienie ich działalności. O wsparcie na projekty B+R sprzyjające takim działaniom mogą się obiegać małe i średnie przedsiębiorstwa, a także duże firmy. Wysoki budżet programu oraz elastyczne kryteria oceny projektów sprawiają, że Ścieżka SMART daje ogromne szanse pozyskania funduszy na technologie ograniczające emisję gazów cieplarnianych, ułatwiające ochronę zasobów naturalnych czy też podnoszące efektywność energetyczną.
Instytucje wspierające zielone technologie
Istotnym aspektem Ścieżki SMART jest udział inwestycji promujących i wspierających zielone technologie, do których należy chociażby Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – NCBR. Odpowiada ono za alokację środków w ramach FENG, a także aktywnie uczestniczy we wdrażaniu projektów ukierunkowanych na zazielenianie gospodarki. Współpraca instytucji z przedsiębiorstwami i ośrodkami badawczymi korzystnie wpływa na rozwój technologii zgodnych z wymaganiami Europejskiego Zielonego Ładu, a zarazem zwiększa możliwości ich komercjalizacji na rynku polskim i międzynarodowym. Aby podnieść szanse zdobycia dofinansowania, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Usługi w tym zakresie świadczą eksperci InnovaTree, którzy oferują wsparcie na etapie analizy wniosku czy gromadzenia dokumentacji.
miejsce na foto1
Ścieżka SMART a rozwój przemysłu
Ścieżka SMART może się okazać istotnym katalizatorem korzystnych, a przy tym długoterminowych zmian strukturalnych w polskiej branży przemysłowej. W ramach programu promowane są projekty skoncentrowane na zrównoważonym rozwoju, w tym innowacje pod kątem efektywności energetycznej, recyklingu czy energii odnawialnej. Ścieżka SMART FENG przyczynia się tym samym do efektywnego przekształcania rodzimego przemysłu, który staje się lepiej dostosowany do zmian klimatycznych. Projekty wspierane w ramach programu zmierzają do wprowadzania technologii o niskim śladzie węglowym, co ma znaczenie w kontekście redukcji gazów cieplarnianych w Polsce oraz szybszego osiągnięcia założonych celów neutralności klimatycznej.
Integracja zielonych technologii
Ścieżka SMART pośrednio przyczynia się do większej integracji zielonych technologii w Polsce, a także na świcie. Projekty wsparte finansowo bardzo często ukierunkowane są na międzynarodową współpracę, co podnosi szanse szerokiego zastosowania innowacyjnych rozwiązań na globalnym rynku. Podejście to nie tylko poprawia ogólną konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, ale też sprzyja skutecznej wymianie technologii z wieloma partnerami na całym świecie. Wszystko to przekłada się na bardziej skuteczny postęp w obszarze ochrony środowiska. Ścieżka SMART ma szanse znacząco wzmocnić pozycję Polski w dziedzinie zielonych technologii pod kątem międzynarodowym, przez co staje się jednym z katalizatorów długotrwałych zmian podnoszących potencjał rodzimej gospodarki. Przedsiębiorcy muszą być jednak gotowi na pewne wyzwania związane z poprawą innowacyjności i efektywności ekologicznej, zwłaszcza pod kątem monitorowania wszystkich procesów. Nie bez znaczenia pozostaje też stosowanie się do regulacji, norm i standardów środowiskowych w Polsce i za granicą.