Studia zaoczne czy dzienne? Które będą odpowiednie dla Ciebie?
Decydując się na kolejny etap edukacji po szkole średniej, wiele osób staje przed dylematem: studia zaoczne czy dzienne. Każda z tych form ma swoje plusy i minusy, a ostateczna decyzja powinna zależeć od osobistych możliwości, preferencji i planów. Sprawdź, które studia będą najlepsze dla Ciebie!
Studia dzienne – co je wyróżnia?
W pierwszych dniach roku akademickiego studenci otrzymują plan zajęć obejmujący wykłady, ćwiczenia praktyczne, laboratoria czy lektoraty. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, najczęściej codziennie lub z jednodniową przerwą – zarówno rano, jak i w ciągu dnia, a nawet późnym wieczorem. Studenci zyskują więc szansę nie tylko na udział w zajęciach czy codzienny kontakt z prowadzącymi, ale również na korzystanie z uczelnianych bibliotek, dołączenie do kół naukowych prowadzonych przy uczelni czy uczęszczanie na dodatkowe, fakultatywne wykłady.
Studia stacjonarne – dla kogo?
To dobry wybór dla osób, które chciałyby móc poświęcić nauce większą część czasu – liczba godzin w programie studiów jest znacznie wyższa niż w przypadku studiów niestacjonarnych. Nie oznacza to jednak, że taka forma studiowania uniemożliwia pracę. Wielu studentów dziennych pracuje między zajęciami i w weekendy, dostosowując grafik do harmonogramu zajęć na uczelni. Co więcej, ten tryb nauki pozwala doświadczyć „studenckiego życia” wypełnionego imprezami i spotkaniami w większym gronie po zajęciach. Studenci dzienni to zazwyczaj osoby, które wyjechały z rodzinnych miejscowości do większych miast, będących ośrodkami akademickimi – nic więc dziwnego w tym, że chcą korzystać z rozrywkowych i kulturalnych walorów nowego miejsca zamieszkania.
Studia zaoczne – podstawowe informacje
Studia w formie zaocznej (niestacjonarnej) pozwalają na naukę bez potrzeby codziennego uczestnictwa w zajęciach bezpośrednio na uczelni. Wykłady i ćwiczenia odbywają się bowiem w weekendy – najczęściej w soboty i niedziele, a niekiedy także w piątkowe popołudnia. W związku z tym studia zaoczne umożliwiają pracę w większym wymiarze godzinowym niż w przypadku studiów dziennych – od poniedziałku do piątku nie trzeba bowiem brać udziału w zajęciach. Program nauczania jest taki sam jak w przypadku studiów dziennych, jednak wiedza przekazywana jest w bardziej skompresowanej formie. Ograniczona zostaje bowiem liczba godzin przewidzianych na poszczególne przedmioty. Studenci nierzadko otrzymują od prowadzących dodatkowe materiały dydaktyczne do opracowania w domu i muszą poświęcić więcej czasu na naukę po zajęciach. Podczas weekendowych zjazdów wykładowcy organizują dyżury dla studentów tak samo jak ma to miejsce na studiach stacjonarnych. Co więcej, uczący się mogą korzystać z bibliotek i zasobów uczelni, kiedy są na miejscu – z tą różnicą, że nie pojawiają się tam codziennie. A czy na studia zaoczne łatwiej się dostać? Zdarza się, że tak – wynika to z faktu, że wiele osób woli studiować za darmo i wybiera studia stacjonarne. Chętnych na naukę na danym kierunku na studiach niestacjonarnych jest w związku z tym mniej niż na ten sam kierunek na studiach dziennych.
Studia zaoczne – czy są płatne?
Studia realizowane w trybie zaocznym są studiami odpłatnymi. Dotyczy to nauki nie tylko na uczelniach prywatnych, ale również w publicznych szkołach wyższych. Studenci są zatem zobowiązani do uregulowania zobowiązań zgodnie z harmonogramem opłat otrzymanym przed rozpoczęciem roku akademickiego. Wysokość czesnego za semestr edukacji zależy m.in. od samej uczelni czy wybranego kierunku lub specjalności. Co więcej, stawki mogą różnić się w zależności od tego, czy dana osoba wybrała opłatę jednorazową z góry za cały rok lub semestr, czy podzieliła całą kwotę na miesięczne raty.
Studia stacjonarne a niestacjonarne – które z nich wybierzesz?
To, czy zdecydujesz się na studia stacjonarne, czy niestacjonarne, zależy wyłącznie od Twoich potrzeb – najważniejsze, aby przekazywana podczas zajęć wiedza była na jak najwyższym poziomie. Jeśli oprócz uzyskania dyplomu i zdobycia niezbędnych umiejętności chcesz przez jakiś czas prowadzić rozrywkowe studenckie życie, tryb dzienny może się okazać lepszym wyborem. Jeżeli natomiast zależy Ci na możliwości łączenia nauki, czasu z bliskimi, realizowania pasji oraz rozwoju zawodowego od pierwszych semestrów, postaw na studia zaoczne. Czy warto? Przekonaj się sam – zapoznaj się z ofertą edukacyjną Uniwersytetów WSB Merito i wybierz kierunek dla siebie!
Artykuł sponsorowany.