Systemy wentylacji z odzyskiwaniem ciepła
W domach jednorodzinnych budowanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, chcąc uzyskać lepszy współczynnik energetyczny, warto zastanowić się nad możliwością zainstalowania systemu wentylacji z odzyskiwaniem ciepła.
Czym on właściwie jest?
Co to jest odzyskiwanie ciepła?
System wentylacji zapewniający odzysk ciepła nazywany jest obecnie rekuperacją. Jest to nowoczesny system zapewniania w domach mieszkalnych świeżego powietrza, przy jednoczesnym odzyskiwaniu ciepła traconego wraz z ogrzewanym powietrzem odprowadzanym na zewnątrz. Odzyskiwanie ciepła w rekuperacji odbywa się z wykorzystaniem wentylacji mechanicznej nawiewowo-wywiewnej.
W praktyce wygląda to w ten sposób, że w domu instalowany jest rekuperator, który pobiera z zewnątrz świeże powietrze poprzez otwór w budynku. Trafia ono do systemu kanalików i ogrzewa się powietrzem, które pochodzi z wnętrza domu i jest wywiewane na zewnątrz. Dochodzi do wymiany powietrza zużytego, zanieczyszczonego, nasyconego dwutlenkiem węgla, na powietrze świeże, którym komfortowo się oddycha w domu.
Dzięki rekuperacji mamy możliwość kontrolowania przepływu powietrza w domu, bez konieczności otwierania drzwi i okien. Ma to szczególne znaczenie zimą, przy trzaskających mrozach, kiedy nawet krótkotrwałe wietrzenie pomieszczeń mieszkalnych prowadzi do ich znacznego ochłodzenia i do ogromnych strat na ogrzewaniu – nawet do 80 proc. energii grzewczej tracone jest w takim przypadku.
Korzyści z rekuperacji
Instalacja profesjonalnego i dobrze zaprojektowanego systemu wentylacji z odzyskiwaniem ciepła, czyli rekuperacji, pozwala na zapewnienie w domu odpowiedniego komfortu klimatycznego – zarówno jeśli chodzi o poziom wilgotności powietrza, jak i nasycenie tlenem i pożądany poziom temperatury. Domownicy od razu odczuwają różnicę pomiędzy brakiem rekuperacji, a funkcjonowaniem tego systemu.
Dzięki niemu znikają bóle i zawroty głowy, podrażnienie błon śluzowych, przesuszenie skóry, dolegliwości alergiczne oraz częste infekcje górnych dróg oddechowych. W domu przy rekuperacji nie ma problemów z grzybem i pleśnią na ścianach, okna nie są zaparowane i nie skrapla się na nich woda. Nieprzyjemny zapach znika, a ubrania schną szybciej.
System rekuperacji wymaga zainstalowania odpowiednio dobranej centrali wentylacyjnej, wyposażonej w wymiennik ciepła. To ona decyduje o wysokiej rzeczywistej sprawności odzysku ciepła. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła dokonuje nawiewu świeżego powietrza i usuwa zużyte powietrze całkowicie w sposób mechaniczny, kontrolowany przez użytkownika.
Dzięki zastosowaniu wysokosprawnego wymiennika, który wykorzystywany jest w instalacjach tworzonych przez firmę „Bartosz wentylacja”, mamy możliwość odzyskania do 92 proc. ciepła. Człowiek może sterować całym układem rekuperacji poprzez wdrożoną w systemie automatykę.
Budując dom energooszczędny, pasywny, z wykorzystaniem systemu wentylacji z rekuperacją należy wiedzieć, że ma on niebagatelne znaczenie. Nie tylko zapewni wymianę powietrza, ale pozwoli na wypracowanie wysokich oszczędności na ogrzewaniu i na energii elektrycznej.