Właściwa kontrola zużycia energii? Nowoczesne budownictwo ekologiczne podbija świat
Współcześnie na świecie bardzo dużą uwagę przywiązuje się do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Te starania widać w wielu różnorodnych dziedzinach, także w nowoczesnym budownictwie.
Otóż domy, projektowane przy użyciu innowacyjnych technologii, powinny nie tylko sprawiać dobre wrażenie wizualne, ale również mają być ekologiczne. Co ciekawe, na pomoc środowisku z roku na rok decyduje się coraz więcej osób.
Czym jest ekologiczny dom
Dom ekologiczny, jak sama nazwa wskazuje, musi być przede wszystkim przyjazny dla środowiska. Tym samym jego istota wynika z potrzeby dbania o nasze otoczenie i jednoczesnej chęci bycia blisko natury. Kluczową zasadę tego typu budownictwa stanowi zużywanie małych ilości energii podczas eksploatacji konkretnego lokalu (zwykle udaje się zmniejszyć pobór energii nawet kilkakrotnie w stosunku do zwykłego domu). Przestrzeganie jej jest wyjątkowo ważne, ponieważ im większą dawkę energii grzewczej wykorzystamy, tym więcej spali się węgla, którego trujące opary trafią do atmosfery. Dlatego też każdy ekologiczny budynek powstaje przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów (często stosuje się zwłaszcza drewno, przyczyniające się do osiągnięcia zdrowego mikroklimatu we wnętrzu) i nowoczesnych technologii.
O czym należy pamiętać przy ekologicznym budownictwie
W przypadku ekologicznego domu każdy element jest wyjątkowo ważny, ponieważ silnie wpływa na wszystkie pozostałe części, a jego niepoprawne funkcjonowanie mogłoby się wiązać z klęską całego przedsięwzięcia. Na samym początku warto pomyśleć o zachowaniu właściwego kształtu budynku. Tak na przykład zdecydowanie lepsza okaże się zwarta bryła, ponieważ ze zbyt mocno rozczłonkowanego budynku szybciej ucieka ciepło. Ponadto, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że za duży dom powoduje zawyżone koszty samego utrzymania.
Przed rozpoczęciem inwestycji, należy koniecznie przygotować dokładnie przemyślany projekt, umożliwiający w ostatecznym rozrachunku odpowiedni i funkcjonalny rozkład pomieszczeń. Dobrym pomysłem będzie dokonanie podziału przyszłego mieszkania na część północą, czyli zimniejszą oraz południową, czyli cieplejszą. W pierwszej wypada umieścić pomieszczenia, w których nie przebywamy za często, takie jak spiżarnie, warsztaty czy schowki na środki czyszczące, natomiast w drugiej te, w których spędzamy większość dnia.
Przy budowie ekologicznego domu chodzi również o to, by wykorzystywać zalety otoczenia, przy okazji go nie niszcząc. Jako materiału, poza drewnem, używa się również kamienia, ponieważ oba te surowce długo oddają ciepło i są nieprzetworzone. Niezwykle często, dla zmniejszenia strat wentylacyjnych nawet o 90%, wprowadza się system wentylacji nawiewno-wywiewnej. Niekiedy użytkownik decyduje się na umieszczenie niewielkiego wiatraka przy domu. Tak powstaje mini elektrownia, a wytworzoną za jej pośrednictwem energię można wykorzystać do podgrzewania wody lub również do ogrzewania wnętrza. Do użytku paliw odnawialnych dobrze sprawdzi się specjalny kocioł. W nim użyjesz ekologicznych produktów odpadowych, na przykład słomy czy trocin. Warto też wspomnieć o roli kolektorów słonecznych, które służą do podgrzewania wody i ogrzewania samych budynków jedynie przy użyciu energii pochodzenia naturalnego.
Dlaczego warto wybrać ekologiczny dom
Największą zaletą budownictwa ekologicznego jest zapewnienie wysokiej izolacji cieplnej domu. Staje się to możliwe dzięki specjalnym, grubszym szybom, składającym się aż z trzech warstw szkła, co niemal zupełnie niweluje stratę ciepła. Inwestując w energooszczędny dom, nie musisz się martwić o nadmierne nasłonecznienie, gdyż zdecydowaną większość promieniowania pochłoną kolektory. Oszczędzisz też trochę pieniędzy, ponieważ to, co wydasz na samą realizację projektu twojego nowego gniazdka, zwróci się w czasie eksploatacji – możesz być naprawdę mile zaskoczony wysokością rachunków, jakie przyjdzie ci płacić. Ponadto, przemyślana inwestycja zagwarantuje ci życie w zgodzie z naturą, co wyjątkowo dobrze wpłynie na twoje samopoczucie, jednocześnie dając świadomość, że cały czas chronisz środowisko.
Konsultacja: http://www.allcon.pl/mieszkania/apartamenty/
Damian Nawrocki, ecoportal.com.pl