Wybuduj dom energooszczędny i zmniejsz koszty eksploatacji
Założeniem domu energooszczędnego jest redukcja zużycia zasobów naturalnych oraz obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynku. Wykorzystanie odpowiedniej jakości materiałów gwarantuje możliwość późniejszego zaoszczędzania.
Jednak wielu inwestorów chcąc obniżyć wydatki związane z budową decyduje się na drogę na skróty. Na czym nie warto oszczędzać decydując się na dom energooszczędny? O czym należy wiedzieć przed podjęciem takiego przedsięwzięcia?
Budynek energooszczędny to realne korzyści dla inwestora. Początkowo koszty budowy mają szanse zwrócić się już w pierwszych latach użytkowania. Aby jednak tak się stało osoby decydujące się na to rozwiązanie muszą być w pełni świadome tego kiedy ma ono sens. Odpowiednio nasłoneczniona działka, dobra izolacja i okna o stosownych parametrach to tylko kilka czynników determinujących możliwość redukcji zużycia zasobów naturalnych, a co za tym również idzie, zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych użytkowanej przestrzeni. Na co należy zwrócić szczególna uwagę podczas budowy domu energooszczędnego? Czy warto wybierać tańsze materiały bez późniejszych konsekwencji?
Po pierwsze: odpowiednia działka
Podjęcie decyzji o budowie domu energooszczędnego powinna zacząć się od wyboru działki, która musi być dobrze nasłoneczniona. Podczas projektowania budynku należy uwzględnić, w jaki sposób można usytuować dom na działce względem światła.
Kolejnym ważnym punktem jest rozmieszczenie tereny wokół budynku w ten sposób, aby ewentualne drzewa liściaste nie blokowały dostępu promieni słonecznych do wnętrza. Zaleca się, aby od strony północnej zasadzać zimowe drzewa iglaste oraz krzewy, które mają wpływ na izolowanie domu od chłodnych powiewów wiatru.
Po drugie: izolacja budynku
Mówiąc krótko dom energooszczędny to taki, który kumuluje ciepło wytwarzana wewnątrz budynku i nie przepuszcza go na zewnątrz, ale rozprowadza po wszystkich pomieszczeniach przy pomocy odpowiedniego systemu wentylacyjnego. Aby jednak tak się działo budynek musi być gruby termicznie oraz wykorzystywać stosowne ilości materiałów, uniemożliwiających utratę ciepła.
Wykonanie „ciepłej ściany” wiąże się z dwuwarstwowym ociepleniem ościeży ściany ( grubość 5 cm) oraz wykorzystaniem szerokich ośnieżnic okiennych. Ale to nie wszystko! Poza tym, że ściany domu energooszczędnego nie mogą wypuszczać ciepła, to jednocześnie powinny je akumulować.
Pozyskiwanie ciepła tylko poprzez systemy pasywne bezpośrednie ( pompy ciepła i kolektory słoneczne) nie jest opłacalne finansowe. Dlatego nie bez znaczenia pozostaje również izolacja okien, które powinny być wielokomorowe. Zaleca się, aby rezygnować z ich usztywnień przy pomocy elementów stalowych.
Ważne też jest zastosowanie okien o optymalnej izolacyjności termicznej, tzn. szyb o współczynniku przenikania ciepła U= 0,6 W (m2 razy K). Taka szyba składa się z trzech tafli szkła oddzielonymi ramkami dystansowymi i wypełnieniem przestrzeni między szybami argonem. Dodatkowo okna traktuje się jako miejsce, pozyskujące ciepło do domu. Dlatego poleca się montaż dużych okien na południowej stronie elewacji, a możliwie małe na północnej.
Dobra izolacyjność, gwarancją redukcji kosztów eksploatacyjnych
Decydując się na dom energooszczędny należy uwzględnić wszystkie niuanse, które wpływają na izolacyjność przestrzeni oraz akumulacje ciepła wewnątrz. Odpowiedni wybór materiałów, grubość ścian, usytuowanie domu daje gwarancje na możliwość zmniejszenia kosztów eksploatacji domu i realne oszczędzanie już w pierwszych latach użytkowania.
Dodatkowo właściciel domu energooszczędnego nie musi obawiać się rosnących z roku na rok opłat za korzystanie z zasobów naturalnych.
eco