Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
Weszły w życie nowe przepisy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Według nich klient, kupując nowy sprzęt, np. telewizor, stary będzie mógł zostawić w sklepie. Zużyty sprzęt RTV i AGD jest odpadem niebezpiecznym. Nie można go umieszczać w pojemnikach z innymi odpadami.
Ustawodawca ustalił katalog tego sprzętu.
-
Sprzęt teleinformacyjny i telekomunikacyjny: komputery, laptopy (w tym procesor, mysz, monitor i klawiatura), stacje robocze, notebooki, notepady, kalkulatory kieszonkowe i biurowe, elektryczne i elektroniczne maszyny do pisania, faksy, teleksy, telefony, telefony komórkowe, telefony bezprzewodowe.
-
Sprzęt audiowizualny: odbiorniki radiowe, odbiorniki telewizyjne, kamery wideo, sprzęt hi-fi, wzmacniacze dźwięku.
-
Sprzęt oświetleniowy: oprawy oświetleniowe do lamp fluorescencyjnych (z wyjątkiem opraw stosowanych w gospodarstwach domowych), liniowe lampy fluorescencyjne, kompaktowe lampy fluorescencyjne, niskoprężne lampy sodowe.
-
Narzędzia elektryczne i elektroniczne: wiertarki, piły, maszyny do szycia.
-
Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy: kolejki elektryczne i tory wyścigowe, gry wideo, kieszonkowe konsole do gier wideo.
-
Przyrządy medyczne: sprzęt do radioterapii, sprzęt do badań kardiologicznych, sprzęt do wentylacji płuc, analizatory.
-
Przyrządy do nadzoru i kontroli: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty.
-
Automaty do wydawania: napojów gorących, butelek lub puszek z zimnymi i gorącymi napojami, produktów stałych, bankomaty.
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym – pobierz
Sprzedawcy detaliczni i hurtowi (sklepy detaliczne i hurtownie) sprzętu elektrycznego i elektronicznego są zobowiązani:
-
od 1 lipca 2006 r., przy sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych, do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu, tego samego rodzaju co kupowany przez klienta, w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt;
-
do umieszczenia w punkcie sprzedaży informacji o wyspecjalizowanych punktach zbierania zużytego sprzętu.
Sprzedawcy mogą informować dokonujących zakupu nowego sprzętu o wysokości kosztów zbiórki i unieszkodliwiania zużytego sprzętu, pokazując tę kwotę w cenie kupowanego towaru.
Punkty Gromadzenia Odpadów Problemowych, prowadzone przez przedsiębiorców z którymi właściciele nieruchomości podpisali umowę na odbieranie odpadów, przyjmują również zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Ich odbiór należy uzgodnić z przedsiębiorcą.
fot. Naszemiasto.pl/Adam Warżawa
Ecoportal.pl
Zobacz też