Inteligentny kosz na śmieci, który automatycznie segreguje odpady.
W dobie inteligentnych telefonów i zegarków nadeszła pora na kolejne urządzenie. Poznajcie Bin-e – kosz na śmieci, który automatycznie segreguje odpady.
Na początku był pomysł, i to na tyle szalony, że nie wszyscy wierzyli, że uda się stworzyć urządzenie, które automatycznie posegreguje śmieci. Dzisiaj wiemy, że nie ma rzeczy niemożliwych – pierwszy na świecie inteligentny kosz na śmieci jest już po premierze.
Prawie dwa lata temu zespół z Poznania rozpoczął pracę nad inteligentnym urządzeniem, które spełni marzenia wielu z nas – automatycznie posegreguje śmieci, jednocześnie uwalniając użytkownika od wiecznych wątpliwości, do którego pojemnika wrzucić dany odpad.
O pomyśle zrobiło się głośno – były największe sceny start’upowe, nagrody za innowacyjny pomysł, ale też niedowierzanie, czy taki kosz, jest w ogóle możliwy do wykonania.
O tym, że jest, przekonać się mogło ponad 2500 uczestników Pioneers’17 w Wiedniu.
Wydarzenie to łączy ludzi, kreujących świat nowoczesnych technologii, jest miejscem, w którym biznes spotyka się z innowacją. To właśnie tam urządzenie miało swoją premierę.
-
Kiedy dowiedzieliśmy się, że jako jedyny projekt z Polski będziemy mieli okazję zaprezentować swoje rozwiązanie w najbardziej zatłoczonym miejscu, wiedzieliśmy, że przed Bin-e prawdziwy sprawdzian. Cały zespół pracował na pełnych obrotach, aby przygotować urządzenie na czas.
-
Dzisiaj odnieśliśmy wielki sukces, dzięki wszystkim tym, którzy zainwestowali swój czas, wiedzę i pieniądze w rozwój naszego produktu – mówi Marcin Łotysz odpowiedzialny za produkt i technologię.
Produkt z Poznania cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
A jak działa? Wrzucamy odpad do komory głównej, w której następuje rozpoznanie, a następnie odpad jest dystrybuowany do docelowego pojemnika.
Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w moduł kompresji. To ważne z punktu widzenia firm, bo płacą one więcej nie tylko za odpady niesegregowane, ale również za ich objętość. W skali długofalowej oznacza to spore oszczędności. Jednak nie chęć zaoszczędzenia pieniędzy, a postawa ludzi przyczyniła się do narodzin pomysłu.
Potrzeba ponoć jest matką wynalazków. Tak też było w tym przypadku.
– Od kilku lat prowadzimy firmę, a standardem zawsze było u nas segregowanie odpadów.
Wydawało mi się to banalne, przecież wystarczy wyrzucić szkło do szkła, plastik do plastiku, czy papier do papieru. Okazało się jednak, że ciągle ktoś biegał po firmie z opakowaniem w dłoni próbując ustalić, gdzie je wyrzucić.
To oznacza, że ludzie nie potrafią albo nie chcą tego robić. Gdy głębiej zainteresowaliśmy się tematem, okazało się, że na świecie przetwarza się zaledwie ok. 10% odpadów produkowanych w naszych domach.
A reszta? Niestety panoszy się po całym globie. Wtedy przyszedł pomysł na to, by stworzyć rozwiązanie, które uchroni świat przed skutkami tych codziennych decyzji, jakie podejmujemy nad koszem na śmieci.
Aktualnie trwają prace nad wdrożeniem partii pilotażowej – dostępnej jesienią tego roku.
Do sprzedaży produkt dedykowany smart office wejdzie w 2018 roku. W następnym etapie twórcy chcą opracować wersję outdoorową urządzenia. Plany sięgają jednak dużo dalej – celem jest rozwiązanie, z którego będziemy mogli korzystać w naszych domach.
-
Jeszcze daleka droga przed nami – mówi Jakub Luboński, CEO. – Ambicje i plany mamy duże, ale na razie musimy skupić się na bieżącej sytuacji i krok po kroku realizować nasze założenia.
-
Od samego początku inteligentny kosz ma znaleźć swoich odbiorców na rynku globalnym. Taka strategia firmy determinuje intensywne poszukiwanie potencjalnych partnerów, którzy pomogą w komercjalizacji przedsięwzięcia.
Nadchodzi nowa era recyklingu, a Bin-e może odegrać ważną rolę w tej rewolucji.
Pod słowem recykling kryje się więcej niż oznaczenie na opakowaniu. Wzrasta zapotrzebowanie na surowce odnawialne, nasilają się wołania do dbania o planetę, rozwijają się kolejne technologie wtórnego wykorzystania odpadów. Jedni widzą w tym biznes, drudzy misję ratowania świata.
Niezależnie jednak od pobudek, pewne jest jedno – chętnych do użytkowania inteligentnego kosza na śmieci będzie wielu.
Dodatkowe informacje:
(CEO) tel: 661 111 105
(CTO) tel: 501 784 522