Akupunktura to bardzo stara chińską metoda leczenia stosowana prawie od 5 tysięcy lat
Akupunktura to bardzo stara chińską metoda leczenia stosowana prawie od 5 tysięcy lat. Zabiegi polegają na wkłuwaniu specjalnych igieł w określone punkty ciała aby usunąć lub złagodzić dolegliwości. Akupunktura pomaga w około 140 chorobach.
Najlepsze efekty widać w zwalczaniu różnego rodzaju chorób bólowych, także świetnie sprawdza się przy leczeniu nerwic, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w chorobach stawów i mięśni, astmie, alergiach oraz niewłaściwej przemianie materii.
Jest również świetnym sposobem na walkę z uzależnieniami takimi jak palenie papierosów, alkoholizm czy narkomania.
Skuteczność nakłuwania zależy od zaawansowania choroby, wieku pacjenta i umiejętności osoby leczącej. Złe nakłucia mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Trzeba pamiętać, że igły są wprowadzane w najczulsze miejsca na ciele w związku z tym osoba przeprowadzająca zabieg powinna być wykształcona w tym kierunku.
Sam zabieg nie jest bolesny ponieważ używane igły są bardzo cienkie. Dawniej były to igły wytwarzane z kwarcu, kości lub porcelany. Obecnie produkowane są jedynie ze szlachetnej nierdzewnej stali. Podczas zabiegu pacjenci mogą odczuwać jedynie mrowienie, uczucie rozchodzenia się gorąca, pieczenie lub drętwienie, które jest oznaką, że igły zostały poprawnie wbite i mogą promieniować po całym ciele.
Terapia ta nie powinna być stosowana m.in. u osób ze stanem wyczerpania fizycznego i psychicznego, upojenia alkoholowego czy silnego podniecenia psychicznego a także u kobiet podczas okresu miesiączki i ciąży. Przeciwwskazaniem są również złe warunki atmosferyczne takie jak burza, sztorm, opady, silne mrozy czy duże upały lub pełnia księżyca.
Rodzaje akupunktury
-
akupunktura korporalna (klasyczna),
-
kraniopunktura (ograniczająca się tylko do punktów czaszkowych),
-
aurikulopunktura (używająca jedynie punktów zlokalizowanych na małżowinie usznej).
Jako metoda medycyny niekonwencjonalnej, akupunktura jest zabiegiem na którego efekty trzeba trochę poczekać dlatego też pacjent powinien być cierpliwy wybierając ten rodzaj terapii.
Ecoportal.com.pl, Julian Z Pankiewicz