Czy musisz zrobić audyt energetyczny? Podpowiadamy!
W ostatnich dziesięcioleciach coraz większe znaczenie przywiązuje się do oszczędzania energii. Wynika to z faktu, że działania tego typu dają podwójne korzyści – ograniczają wydatki i zmniejszają zużycie zasobów.
Kluczem do skutecznej optymalizacji jest wykonanie audytu energetycznego. Na czym on polega i kto jest zobligowany ustawą do jego wykonania?
Co to jest audyt energetyczny?
Mówiąc najprościej, audyt energetyczny to ściśle określona procedura, której celem jest zdobycie szerokiej wiedzy na temat aktualnego zużycia energii danego podmiotu – firmy, placówki usługowej, instytucji itp. Na jej podstawie określa się z kolei możliwości poprawy wydajności energetycznej. Co przy tym jednak bardzo ważne, dobrze przeprowadzony audyt wskazuje nie tylko aktualne problemy i proponuje rozwiązania. Jego celem jest także określenie ich celowości i opłacalności. W tym miejscu warto też podkreślić, że cała procedura szczegółowo opisana jest w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2009 roku. Usługę tego typu wykonywać mogą z kolei tylko przez audytora energetycznego – mówi specjalista z firmy EWE.
Kto ma obowiązek wykonania audytu energetycznego?
Z całą pewnością największe korzyści z audytów energetycznych mogą czerpać firmy. Dlatego też to one najczęściej decydują się na skorzystanie z tych usług. Przez wiele lat nie istniały jednak żadne akty prawne, które nakazywałyby podjęcie takich działań.
Zmieniło się to 1 października 2016 roku, gdy w życie weszła ustawa nakazująca wykonywanie audytu energetycznego przez wszystkie duże przedsiębiorstwa – czyli takie, które:
- zatrudniają ponad 250 pracowników, lub
- ich suma bilansowa wynosi powyżej 43 milionów euro oraz
- ich roczny obrót wynosi ponad 50 milionów euro.
Co ważne, procedura ta musi być wykonywana cyklicznie – raz na cztery lata. Oczywiście nie znaczy to też, że mniejsze firmy, które zużywają energię w swojej działalności nie powinny wykonywać audytów. Nie ma w ich przypadku żadnego obowiązku, jednak z pewnością warto sprawdzić, czy zużycie jest optymalne.
Jakie korzyści można uzyskać dzięki audytowi energetycznemu?
Głównym argumentem za badaniem zużycia energii jest z całą pewnością możliwość uzyskania sporych oszczędności. Część z nich nie wymaga ponoszenia nakładów inwestycyjnych. Wnioski z audytu zawierają propozycje gotowych rozwiązań wraz ze studium ich opłacalności, co jest świetnym punktem wyjścia do wykonania konkretnych prac. W tym przypadku kluczowy jest też fakt, że decydując się na inwestycje, nie poruszamy się po omacku. Czas ich zwrotu i realne zyski są bowiem dokładnie obliczone i przedstawione. Jak już wspomnieliśmy, audyt jest też w przypadku dużych podmiotów wymagany przepisami. Dlatego też jego przeprowadzenie pozwala na wypełnienie ustawowego obowiązku.
Audyt energetyczny – jaka jest jego cena?
Niezależnie od tego, czy dany podmiot musi, czy po prostu chce wykonać audyt, na pewno będzie on też zainteresowany kosztem tej usługi. Niestety jednak odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, gdyż z reguły koszt zależy od ilości i skomplikowania instalacji energetycznych w Zakładzie
Warto przy tym wiedzieć, że wysokiej jakości audyty wykonują też sprawdzone firmy multienergetyczne. Dzięki temu, decydując się na prąd dla firm od EWE, możemy też tej samej firmie zlecić wykonanie audytu czy skorzystać z innych usług z zakresu doradztwa, co na pewno będzie korzystnym rozwiązaniem i pozwoli na lepszą optymalizację kosztów energii.
Wprowadzenie obowiązku wykonywania audytów energetycznych pozwoliło wielu firmom w praktyce porównać efektywność posiadanych systemów z aktualnymi standardami rynkowymi. Obecnie jednak problem ten jest traktowany coraz poważniej także przez podmioty, które nie mają takiego obowiązku. Warto z nich brać przykład – i zacząć oszczędzać i dbać o środowisko!