Instalacje fotowoltaiczne – okresowe pomiary elektryczne. Zadbaj o sprawność paneli słonecznych!
Instalacja fotowoltaiczna to przede wszystkim czysta energia przyjazna środowisku – w dodatku darmowa. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na taką inwestycję. Warto jednak pamiętać, że oprócz samego montażu instalacji niezwykle ważne są również konserwacja i weryfikacja sprawności. W tej drugiej pomogą nam podstawowe pomiary elektryczne. Po co się je wykonuje? Komu zlecić wykonanie pomiarów elektrycznych? Jak wygląda ich przebieg krok po kroku?
Pomiary odbiorcze instalacji fotowoltaicznej – czym są i dlaczego trzeba je wykonywać?
Podstawowe pomiary elektryczne służą weryfikacji sprawności instalacji. W sytuacji, gdy w trakcie ich wykonywania zostaną wykryte nieprawidłowości – należy podjąć odpowiednie kroki. Oznacza to przede wszystkim konieczność weryfikacji instalacji przy użyciu specjalnej kamery termowizyjnej.
Dzięki temu możliwe jest wykrycie zwarć, które powstają w instalacji w wyniku zamiany energii elektrycznej w energię cieplną. Pomiary odbiorcze instalacji elektrycznej – fotowoltaicznej stanowią niezwykle ważne zagadnienie, ponieważ ich niedopełnienie może przełożyć się na znacznie mniejszą wydajność paneli słonecznych. Co więcej – zwarcia mogą w perspektywie czasu doprowadzić do poważnych uszkodzeń całej instalacji. To zaś oznaczałoby konieczność kosztownej naprawy lub nawet wymiany wszystkich elementów.
Najczęściej spotykanym problemem są tzw. hot spoty – czyli po prostu przegrzania na powierzchni paneli fotowoltaicznych. Na nieszczęście mogą one powstać jeszcze podczas magazynowania czy w trakcie transportu. Nie są widoczne gołym okiem – dlatego pierwsze pomiary odbiorcze instalacji fotowoltaicznej wykonuje się profilaktycznie, jeszcze zanim zostanie ona przeznaczona do użytku i uruchomiona. Im wcześniej wykryjemy nieprawidłowości – tym lepiej.
Co jaki czas wykonywać podstawowe pomiary elektryczne?
Jak wspomnieliśmy – pierwszy pomiar elektryczny instalacji fotowoltaicznej wykonuje się zaraz po jej zamontowaniu. Pozwala to wyeliminować ryzyko trwałych uszkodzeń. W czasie użytkowania należy również przeprowadzać okresowe pomiary – regularnie co 5 lat. Taki odstęp czasu pozwala zachować pewność, że instalacja fotowoltaiczna pozostanie w pełni sprawna. Nie można bagatelizować tej kwestii, ponieważ może ona nas narazić na bardzo duże koszty związane z naprawą lub wymianą paneli słonecznych.
Instalacje fotowoltaiczne – pomiary elektryczne krok po kroku
Podstawowe pomiary elektryczne to tzw. testy kategorii 1. Umożliwiają one elementarną weryfikację stanu technicznego instalacji. Jak przebiegają pomiary elektryczne krok po kroku w przypadku paneli fotowoltaicznych?
- Pomiar ciągłości połączeń ochronnych (często wykonuje się wtedy również pomiary uziemienia),
- Sprawdzenie polaryzacji przewodów,
- Weryfikacja polaryzacji stringów,
- Pomiar napięcia otwartego obwodu Voc
- Pomiar prądu zwarcia albo prądu pracy
- Weryfikacja funkcjonalna (aparaty sterujące, elementy rozdzielcze, inwertery)
- Pomiar rezystancji (oporu) izolacji matrycy fotowoltaicznej
Do wykonanie każdej z powyższych czynności niezbędne jest specjalistyczne wyposażenie i zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa.
Pomiary elektryczne Wrocław – do kogo zwrócić się o pomoc?
W związku z tym, że instalacja fotowoltaiczna cechuje się praktycznie tymi samymi zagrożeniami, co każda instalacja elektryczna – pod żadnym pozorem nie możemy jej wykonywać samodzielnie. Okresowe pomiary elektryczne we Wrocławiu może dla nas wykonać jedynie wykwalifikowany elektryk. Dodatkowo – musi on dysponować odpowiednim oprzyrządowaniem i wiedzą na temat instalacji fotowoltaicznych.
Ostatecznie – nie każdy człowiek, a nawet nie każdy elektryk może się podjąć takiego zdania.
Pomiary odbiorcze instalacji fotowoltaicznej, a środki bezpieczeństwa – o czym należy pamiętać?
Instalacje fotowoltaiczne już na etapie produkcji są wyposażane w przeciwporażeniowe systemy ochronne. Dodatkowo należy jednak zastosować środki ochrony bezpośredniej – takie jak okulary, gumowe rękawice i buty podbite gumową podeszwą (zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z instalacją gruntową).
Artykuł sponsorowany