Optymalne wykorzystanie pomp w gospodarstwach rolnych i oczyszczalniach
Pompy stosowane w gospodarstwach hodowlanych, przydomowych oczyszczalniach ścieków czy przepompowniach są ważnymi urządzeniami decydującymi o sprawności działania i wydolności systemów wodno-kanalizacyjnych. Cechują się one określonymi parametrami , które mają istotny wpływ na pobór wody i oczyszczanie jej z zanieczyszczeń. Zwykle w takich miejscach doskonale sprawdzają się pompy zatapialne, zwane pompami zanurzeniowymi.
Jak wybrać optymalną pompę w gospodarstwie hodowlanym czy przepompowni?
Pompa zanurzeniowa wykorzystywana jest zarówno w gospodarstwach domowych, jak i na farmach hodowlanych, a także w przemyśle, budownictwie, oczyszczalniach czy przepompowniach ścieków. Pompy zatapialne to urządzenia o wysokiej wydajności. Zwykle są montowane wewnątrz zbiorników. Aby właściwie wybrać pompę przeznaczoną do poboru wody ze studni warto przyjrzeć się jej budowie oraz poszczególnym parametrom.
Charakterystyka pomp zanurzeniowych
Pompy zatapialne, znane również jako pompy zanurzeniowe to urządzenia z hermetycznie zamkniętym silnikiem elektrycznym. Często posiadają wyłącznik pływakowy, który pozwala automatycznie wyłączyć pompę w momencie, gdy woda lub inna ciecz spadnie poniżej wymaganego poziomu. Pompy zatapialne LFP typoszeregu IF posiadają solidny, żeliwny korpus oraz żeliwny wirnik typu VORTEX. Poza tym stopa pompy wraz z otworem wlotowym jest również żeliwna. Kolejną zaletą pomp zanurzeniowych jest uszczelnienie wały z komorą olejową, które w zależności od modelu urządzenia może być podwójne lub potrójne. Jednym z najważniejszych elementów pomp jest ich silnik, który charakteryzuje się wysokim stopniem ochrony OP68, a długość przewodu zasilającego sięga do 10 metrów.
Główne cechy silnika w pompie zatapialnej
Pompy zanurzeniowe zostały wyposażone w trójfazowy asynchroniczny silnik przeznaczony do pracy ciągłej. Znajdują się w nim łożyska kulkowe, które sprzyjają ciągłości i płynności pracy urządzenia. Silnik do pompy zatapialnej cechuje się napięciem 3×400-415 V oraz częstotliwością 50 Hz. Ważnym elementem silnika jest również klasa izolacji, która w zależności od modelu oznaczono symbolem F lub H. Należy też pamiętać, że silnik „mokry” został wypełniony olejem chłodząco-izolacyjnym.
Największe atuty pomp zanurzeniowych
Pompy zatapialne wyróżnia wysoka jakość wykonania, co ma zasadniczy wpływ na niezawodność i żywotność urządzenia. Są to pompy o swobodnym przepływie, wyposażone w czujnik wilgoci oraz przewód zasilający. Ponadto każda pompa zanurzeniowa jest urządzeniem cichobieżnym, co oznacza, że tryb jej pracy nie wpływa na zakłócenie środowiska. Wszystkie pompy tej klasy posiadają zabezpieczenie termiczne, jak również uchwyt ułatwiający transport. Warto pamiętać, że modele pomp zanurzeniowych IF 300÷… mają również niezależny przewód obwodu zabezpieczeń.
Zastosowanie pomp zatapialnych
Pompy zatapialne wykorzystuje się głównie do szlamu, ścieków, gnojowicy oraz fekaliów. Są one wykorzystywane nie tylko w gospodarstwach i oczyszczalniach domowych, ale również w gospodarstwach hodowlanych, chociaż z uwagi na wysoką efektywność stosuje się je też w przemyśle.
Artykuł sponsorowany